İş Bankası beş yılda 2 milyon fidan dikecek

İş Bankası beş yılda 2 milyon fidan dikecek
İş Bankası beş yılda 2 milyon fidan dikecek

Caner Çimenbiçer (solda) ve Ersin Özince (sağda) öğrencilerle fidan dikti. İstanbul?la birlikte 32 ilde dikim yapılmış oldu.

İstanbul'da fidan dikimi yapan İş Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Caner Çimenbiçer, 'Ekolojik krizin faturasını hiçbir finans sistemi ödeyemez' dedi

İSTANBUL - İş Bankası’nın, Çevre ve Oman Bakanlığı ile TEMA Vakfı işbirliğinde başlattığı ‘81 İlde 81 Orman’ projesi kapsamında oluşturulan İş Bankası İstanbul Ormanı’nda, ilköğretim öğrencileriyle fidan dikimi yapıldı.
Eyüp Akpınar ağaçlandırma bölgesindeki İş Bankası İstanbul Ormanı’nda düzenlenen törende konuşan İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Caner Çimenbiçer, çevre sorunlarının tüm dünyada giderek derinleştiğini ve raporların, tedbir alınmaması durumunda bu sorunların önümüzdeki yıllarda geri dönülemez aşamaya geleceğini ortaya koyduğunu söyledi.
Geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da yapılan IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları sırasında ekonomik krizde dünya ekonomisinde 3.4 trilyon dolarlık zarar oluştuğunun ifade edildiğini hatırlatan Çimenbiçer, bu tür krizlerin çözümlerinin bulunabileceğini belirterek, “Ancak hızlı ve etkili önlemler alınmazsa, göz ardı edilen ekolojik krizin çıkaracağı faturayı hiçbir finans sistemi ödemeyecek gibi görünüyor” dedi.
Proje kapsamında beş yıl içinde 2 milyondan fazla fidan dikileceğini kaydeden Çimenbiçer, bu süre boyunca dikilen fidanların bakımının İş Bankası tarafından yapılacağını belirtti. 

Yananların üçte biri
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince de ormansızlaşmanın iklim değişikliği, erozyon ve sellerin önemli nedenlerinden biri olduğuna dikkati çekerek, proje ile beş yıllık sürede 1500 hektar kadar alana ağaç dikileceğini, Türkiye’de geçen yıl yanan veya yangından etkilenen ormanlık arazinin büyüklüğünün 4 bin 500 hektar olduğunu söyledi.

İstanbul’a 7 bin 500 fidan
Özince, sadece ağaç dikmek değil, toprağı ve çevreyi korumanın da önemli olduğunu, banka olarak bu konuda toplum duyarlılığı yaratmaya katkıda bulunmak istediklerini vurguladı. Törende konuşmaların ardından, Ersin Özince ve Caner Çimenbiçer ilköğretim okulu öğrencileri olan ‘yavru TEMA’lılar’ fidan diktiler. İş Bankası İstanbul Ormanı’nda proje kapsamında 5 hektarlık alana 7 bin 500 adet ağaç dikilecek.
Proje kapsamında şimdiye kadar Adana, Amasya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Manisa, Mardin, Mersin, Sivas ve Uşak illerinde fidan dikimleri gerçekleştirildi. Böylece 2008’de 15 ilde 300 hektar alana toplam 450 bin fidan dikildi. 2009’da ağaç dikilecek iller arasında Ardahan’la birlikte Afyon, Ankara, Antalya, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzincan, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kütahya, Sakarya ve Yozgat var. Bu yıl toplam 500 bin fidan dikilmiş olacak.

TEMA: Sel felaketi ormansızlıktan
TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca Türkiye’nin kuraklık ve çölleşmeyle mücadeleye ilişkin uluslararası anlaşmaya taraf olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti: “1995’te Paris’te yeni bir anlaşma imzalandı. Türkiye, buna taraf oldu. Bu anlaşma, ’fakirliği ve yoksulluğu halledemezseniz kuraklığı ve çölleşmeyi halledemezsiniz’ diyor. Dolayısıyla bugün Türkiye’nin doğasını koruması, gelir dağılımındaki adaletsizliği çözmesinden başlıyor. Biz ülke olarak uluslararası anlaşmalara tarafız da ne yaptık? Son zamanlara kadar bir eylem planı bile yapamadık.”
Karadeniz ve İstanbul’da yaşanan sel felaketlerini hatırlatan Karaca, bu felaketlerde ormansızlaşmanın büyük etkisi olduğunu söyledi. Karaca, “Giden toprağın yerine bir şey koyabilir miyiz? Mümkün değil. Ben keçiden korkmam, milletvekilinden korkarım demiştim. İşte korktuğum başıma geldi” diye konuştu.

Yeşil alan yüzde 1.5
Fidan dikim töreninde konuşan İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Emin Binpınar, “Bize hiçbir sivil toplum kuruluşu gelip demiyor ki ‘burayı ağaçlandıralım, orman oluşturalım’... Herkes eleştiriyor, konuşuyor
ama bir şey yapmıyor.
Bu nedenle Türkiye İş Bankası ile TEMA’ya bu konudaki duyar-lılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Herkese, sivil toplum kuruluşlarına çağrı yapıyorum; gelsinler buraları ağaçlandıralım” ifadesini kullandı.
Binpınar, İstanbul’un 900 bin kişinin yaşadığı dönemlerde yüzde 25’inin ormanlık alandan oluştuğunu belirterek, 1994’te yapılan bir araştırmaya göre aynı yerlerdeki yeşil alan oranının yüzde 1.5’e düştüğünü söyledi. (Radikal)