İş Bankası da 'NumNum'dedi

İş Bankası da 'NumNum'dedi
İş Bankası da 'NumNum'dedi

İstanbul Yiyecek İçecek Grubu kurucu ortağı Mehmet Gürs, sektörün kısa zamanda Türkiye nin en büyük işveren sektörü olacağını söyledi.

Türkiye'de yatırımcıların yeni hedefi yiyecek-içecek sektörü. Doğuş Grubu'ndan sonra İş Girişim Sermayesi de NumNum ve Mikla markalarının sahibi İstanbul Yiyecek İçecek Grubu'nun yüzde 62'sini devraldı...
Haber: BURAK COŞAN / Arşivi

Türkiye ’de 2011 yılında 9 milyar dolar satış miktarına ulaşan yiyecek içecek firmalarına yatırımcı ilgisi artıyor. Doğuş Grubu’nun yatırımlarının ardından İş Girişim Sermayesi de bünyesinde NumNum ve Mikla markalarını bulunduran ünlü mutfak şefi Muhmet Gürs’ün şirketi İstanbul Yiyecek İçecek Grubu’nun yüzde 62’sini devraldı. Sektöre 27 milyon liralık yatırımla giren İş Girişim Sermayesi Genel Müdürü Murat Özgen, 5 yıl içerisinde grubun 25 milyon lira olan cirosunu 4 katına çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.
Ortaklığın açıklandığı toplantıda konuşan İstanbul Yiyecek İçecek Grubu kurucu ortağı Mehmet Gürs, sektörün kısa zamanda Türkiye’nin en büyük işveren sektörü olacağını söyledi. Şu anda 300 kişiye istihdam sağladıklarını, 5 yıl içinde bu rakamı 1000 kişiye çıkarmak istediklerini anlatan Gürs, “Hollanda, Amerika ve Körfez ülkelerinden teklifler alıyoruz. Yurt içindeki yapılanmamız tamamlanınca yurt dışına açılmayı hedefliyoruz” diye konuştu. İstanbul’da 4 Num Num, 1 Mikla ve Ankara ’da 3 Num Num markalı mağazalarını bulunduğunu söyleyen Gürs, 10 milyon liralık yatırımla 2013’te yeni markalarla yatırıma devam edeceklerinin altını çizdi. 

Yatırımcılar heyecanlı 

Doğuş’tan sonra İş Bankası’na ait bir kurumun da sektörü tercih etmesini değerlendiren Türkiye Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer, bu yatırımların sektörü heyecanlandırdığını söyledi.
Kârlılık az ama yatırım var
Demirer, “Yiyecek içecek sektörü şimdi sanayi haline geldi. Sektöre yatırım yapan firmalar, gece hayatını veya restaurant işletmeciliğini sevdiği için yatırım yapmıyor. Bu yatırımdan geri dönüş bekliyor. Büyüme açısından çok avantajlı bir sektör. Ancak sadece kâr amaçlı girilmemeli. İnsani dokunuşlar kaybolursa her şey tepetaklak olur” diye konuştu. İstanbul’un mutfağı ve eğlencesiyle dünyada tanınmasında öne çıkan kurumlardan Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan, Türkiye’nin yükselen değer olması ve Türkiye’ye gelen turist sayısının artmasıyla, sektöre yabancı yatırımcıların ilgisinin arttığını ifade etti. Sektörde kârlılık oranının yüksek olmamasına rağmen, yatırımcıların sektöre ilgisinin olumlu sonuçlar doğuracağını belirten Koçarslan, “Yapılan yatırımlarla sektörde kalite artacak. Küçük işletmeler de kalitesini artıracak. Sonuçta kazanan vatandaş olacak” dedi. 

bigPara.com