İş Bankası İzdemir'i satmıyor

Global Steel Holdings (GSHL) İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. (İzdemir) sermayesindeki yüzde 54.68 payı satın almak amacıyla İş Bankası ile imzaladığı hisse alış-satış sözleşmesini sona erdirmesinin nedeninin, dünya çelik piyasası koşullarının değişmesi olduğu açıklandı.

İSTANBUL - Global Steel Holdings (GSHL) İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. (İzdemir) sermayesindeki yüzde 54.68 payı satın almak amacıyla İş Bankası ile imzaladığı hisse alış-satış sözleşmesini sona erdirmesinin nedeninin, dünya çelik piyasası koşullarının değişmesi olduğu açıklandı.
Bankanın her türlü hukuki hakkı saklı tutulmak kaydıyla, söz konusu hisse senetlerin anılan firmaya satışının gerçekleştirilmeyeceğini açıklayan İş Bankası, böylece bankanın İzdemir sermayesinde sahibi olduğu hisselerin kısmen veya tamamen satılması sürecinin de sona erdirilğini duyurdu.
İş Bankası'ndan dün İMKB'ye gönderilen yazılı açıklamada, bankanın İzdemir sermayesinde sahibi olduğu yüzde 54.68'lik payın satışı amacıyla GSHL ile imzalanan 5 Mayıs 2005 tarihli hisse alış-satış sözleşmesi uyarınca, hukuki/finansal durum tespiti çalışmaları sürecinin 25 Mayıs 2005 tarihinde başlatıldığı ve sözleşme hükümlerine göre de 12 Temmuz 2005 tarihinde sona erdiği kaydedildi.
Açıklamada, "Bu tarihten sonra GSHL'nin sözleşme hükümleri uyarınca hareket etmesi beklenirken 14 Temmuz 2005 tarihinde tarafımıza gönderdiği bir faks ile bankamız ile imzalamış olduğu hisse alış-satış sözleşmesini, dünya çelik piyasası koşullarının değiştiği iddiasıyla sona erdirdiğini bildirmiştir" denildi.