İş Bankası, Türkiye'de 1'inci Avrupa'da 50'nci

Aktif büyüklük açısından Türkiye'nin en büyük özel bankası olan İş Bankası, The Banker dergisi tarafından ana sermayeye göre yapılan sıralamada 300 Avrupa bankası arasında 50'nci oldu.

ANKARA - Aktif büyüklük açısından Türkiye'nin en büyük özel bankası olan İş Bankası, The Banker dergisi tarafından ana sermayeye göre yapılan sıralamada 300 Avrupa bankası arasında 50'nci oldu. Derginin 2005 konsolide mali tablolarına göre 'ana sermaye büyüklüklerini' dikkate alarak yaptığı ve Ekim 2006 sayısında yayımlanan, 'En Büyük 300 Avrupa Bankası' sıralamasında 50'nci olan İş Bankası, Türkiye'deki bankalar arasında ise birinci oldu.
İş Bankası, 6.2 milyar dolarlık ana sermaye toplamıyla The Banker'ın sıralamasında bir önceki yıla göre 5 basamak yükseldi. Sıralama, İş Bankası'nın, en büyük 300 bankanın faaliyet gösterdiği 28 ülkeden 15'indeki bankaların hepsinden daha büyük olduğunu da ortaya çıkardı.
İş Bankası'ndan yapılan açıklamada, dengeli ve sağlıklı büyüme temposuyla Türkiye'nin en güçlü finansal kuruluşu olma özelliğini pekiştiren İş Bankası'nın, The Banker'ın sıralamasında 50'nciliğe yükselerek gücü ve büyüklüğü Türkiye'nin dışına taşıdığı belirtildi.