İş Bankası, Ziraat'ı geçip 'en büyük' oldu

Kamu bankalarının küçültülmesine yönelik olarak 2001'den bu yana uygulanan politikalar sonucu bu yıl haziran ayından itibaren Ziraat Bankası, aktif büyüklük açısından ikinci sıraya indi.

ANKARA- Kamu bankalarının küçültülmesine yönelik olarak 2001'den bu yana uygulanan politikalar sonucu bu yıl haziran ayından itibaren Ziraat Bankası, aktif büyüklük açısından ikinci sıraya indi. Türkiye'nin en büyük bankası ise 70.1 milyar YTL'lik aktif büyüklükle İş Bankası oldu. Türkiye Bankalar Birliği, 'Türk Bankacılık Sistemi Haziran 2006' raporunu açıkladı.
Rapora göre İş Bankası, Ziraat Bankası'nı geride bıraktı. İş Bankası geçen yıl sonunda 63.7 milyar YTL olan aktif büyüklüğünü bu yıl haziran ayı sonunda 70.1 milyar YTL'ye çıkarırken, Ziraat Bankası'nın aktifleri ise 63.7 milyar YTL'den 67.6 milyar YTL'ye yükseldi. Garanti Bankası 46.7 milyar YTL ile dördüncü, Vakıflar Bankası 33.8 milyar YTL ile beşinci, Halkbank 32.6 milyar YTL ile altıncı, Yapı Kredi Bankası 27.8 milyar YTL ile yedinci, Koçbank ise 19.8 milyar YTL ile sekizinci sırada yer aldı.