İş Bankası'na 750 milyon avro

İş Bankası'nın, bugüne kadar bir seferde temin ettiği en yüksek tutarlı yurtdışı borçlanma işlemi olan 750 milyon avroluk sendikasyon kredisinin imzası dün İstanbul'da atıldı.

İSTANBUL - İş Bankası'nın, bugüne kadar bir seferde temin ettiği en yüksek tutarlı yurtdışı borçlanma işlemi olan 750 milyon avroluk sendikasyon kredisinin imzası dün İstanbul'da atıldı. Bir yıl vadeli, libor artı yüzde 0,40 faizle verilen krediye 27 ülkeden toplam 68 uluslararası banka katıldı. Geçen yıl sağlanan 400 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin yenilemesi olan kredi tutarının, yoğun talep nedeniyle 600 milyon avrodan 750 milyon avroya yükseltildiği açıklandı. Kredinin imza töreninde konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray, 68 uluslararası bankanın verdiği kredinin, uluslararası mali piyasaların Türk ekonomisine ve İş Bankası'na duyduğu güvenin bir göstergesi olduğunu söyledi.
'Net kâr yüzde 24 arttı
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray şöyle dedi: "İş Bankası'nın 2005 yılının ilk yarısı itibarıyla net kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 oranında artarak 348 milyon ABD Doları düzeyinde gerçekleşmiş, brüt kâr ise 1.2 milyar ABD Doları düzeyine ulaşmıştır. Gerçekleştirdiğimiz sendikasyon kredisinde 600 milyon dolarlık tutar için yetki vermiş olmamıza karşın düzenleyici bankalardan gelen yoğun talep üzerine kredi tutarını 750 milyon Avro'ya yükselttik. Sağlanan kredinin dolar cinsinden karşılığı 930 milyon ABD Doları düzeyindedir. Söz konusu tutar İş Bankası'nın bugüne değin bir seferde temin ettiği en yüksek tutarlı yurtdışı borçlanma işlemidir. Bu, ülkeye güvenin eseridir."