İş Bankası'na 'çok iyi' notu

İş Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan kurumsal yönetim ilkelerine göre Türkiye'de kurumsal yönetim derecesi alan kurum olarak sektörde ilke imza attı.

İSTANBUL - İş Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yayımlanan kurumsal yönetim ilkelerine göre Türkiye'de kurumsal yönetim derecesi alan kurum olarak sektörde ilke imza attı. SPK'nın Türkiye'de 'Kurumsal Yönetim Derecelendirmesi' yapmaya yetkili kuruluşlar listesinde yer alan 'Core Rating'in değerlendirmesi sonucunda, İş Bankası'na '10' puanlık skala üzerinden verilen Kurumsal Yönetim derecesi '9' (çok iyi) oldu.
Değerlendirme, pay sahipleri, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu başlıkları altında gerçekleştirildi. İş Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman konuyla ilgili şöyle konuştu: "Türkiye İş Bankası'na verilen derece, bankanın çok iyi seviyedeki kurumsal yönetim politika ve uygulama performansını yansıtmıştır. Aldığımız notun yüksekliği, kuruluşumuzdan itibaren halka açık bir sermaye yapısına sahip olmamızın da katkısıyla geliştirilebilmiş olan köklü ve sağlam şirket kültürümüzün kurumsal yönetim anlayışında en iyi uygulamaları temsil ettiğini ve derecelendirmede dikkate alınan kıstaslar itibarıyla üstün başarı gösterdiğimizi kanıtlama açısından büyük anlam taşımaktadır."