İş Bankası'na rekor dış kredi

İş Bankası, bir Türk bankasının tek seferde gerçekleştirdiği en yüksek tutarlı ve en düşük maliyetli seküritizasyon kredisine imza attı.

İSTANBUL - İş Bankası, bir Türk bankasının tek seferde gerçekleştirdiği en yüksek tutarlı ve en düşük maliyetli seküritizasyon kredisine imza attı.
Uluslararası piyasalardan sağlanan 700 milyon dolarlık seküritizasyon (varlığa dayalı menkul kıymet) ile sağlanan kaynak banka hesabına aktarıldı.
İhracın 500 milyon dolarlık bölümünü HSBC Bank plc, 200 milyon dolarını ABN Amro Bank N.V düzenledi. HSBC İşletme Direktörü Nigel Batley, ABN Amro İcra Direktörü Luis Carvalho, MBIA Insurance İşletme Direktörü Deborah Zurkow'un da bulunduğu toplantıda konuşan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türkiye'deki dönüşümün ekonominin tüm alanlarını olumlu etkilediğini, bankacılıkta da yurtdışından sağlanan kredilerde, vade ve maliyeti olumlu etkilendiğini kaydetti.
Özince, yeni kaynağın 'krebilitesi olan' kurumlara ve kamu proje finansmanlarında kullandırılacağını açıkladı.
Vade sekiz yıla uzadı
Verilen bilgiye göre kredinin 100 milyon dolarlık bölümü 5 yıl, 350 milyon dolarlık bölümü 7 yıl ve 250 milyon dolarlık bölümü 8 yıl olarak vadelendi. Ortalama faizin libor artı 1.10'na denk geldiğini ve kasım ayındaki işlemin 0.70 baz puan altında olduğunu açıklayan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray, kredinin nerede kullanılacağına ilişkin soruya "Bu paranın yeri adeta hazır. Büyüklüğü ve ucuz maliyeti nedeniyle büyük ölçüde kamuya yönelik projelerde kullanılacak" diye yanıtladı. Geçen yıl, uluslararası piyasalardan toplam 3 milyar dolarlık kaynak sağlandığını açıklayan Demiray, bu yıl bu rakamın aşılacağını kaydetti.
Demiray, iki sendikasyon işlemi planlandığını ve konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü de belirtti.