İş Bankası'ndan 800 milyon dolar kaynak

İş Bankası, haziran ayında sağladığı 600 milyon dolarlık sendikasyon kredisinden sonra uluslararası piyasalardan 800 milyon dolarlık yeni bir kaynak daha temin etti.

İSTANBUL - İş Bankası, haziran ayında sağladığı 600 milyon dolarlık sendikasyon kredisinden sonra uluslararası piyasalardan 800 milyon dolarlık yeni bir kaynak daha temin etti. İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, bankanın yurtdışı havale akımlarına bağlı seküritizasyon işlemi yoluyla temin ettiği 800 milyon dolarlık kaynak, 5-8 yıl nihai vade ile kullanılacak. 2000 yılından bu yana seküritizasyon piyasalarından kaynak sağlayan İş Bankası, yurtdışı havale akımlarına dayalı program çerçevesinde 600 milyon dolarlık ilk kaynağı 2004'te, toplam 700 milyon dolarlık ikinci seküritizasyonu Mayıs 2005'te almıştı.
İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: "Uluslararası piyasalardan uygun maliyetle temin ettiğimiz bu kaynak, İş Bankası'nın ulusal ekonomimiz içindeki güçlü konumunun bir kez daha tescil edilmesi anlamını taşımaktadır. Yurt dışı piyasalarda dalgalanmaların yaşandığı bir dönemde İş Bankası'na ve ekonomimize 1,4 milyar dolar yeni kaynak girişi gerçekleşmesi İş Bankası'na duyulan güveni göstermesi açısından ayrıca önemli."