İş dünyası ikinci çeyrekte de en çok 'satış temsilcisi' aradı

İş dünyası ikinci çeyrekte de en çok 'satış temsilcisi' aradı
İş dünyası ikinci çeyrekte de en çok 'satış temsilcisi' aradı

Siteye yeni eklenen özgeçmişlerde, gıda sektöründen deneyimli adayların fazlalığı dikkat çekiyor.

Yenibiriş.com'un 'İstihdam Raporu'na göre, yılın ikinci çeyreğinde de yine en çok satış temsilcisi arandı. İşveren ilanlarında yönetici asistanlığının da yıldızı parladı

İSTANBUL - İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com’un, 2010’un ikinci çeyrek verilerini içeren ‘Yenibiriş İstihdam Rapor’una göre, iş dünyası ilk çeyrekte olduğu gibi, yine en fazla ‘satış temsilcisi’ aradı. Geçen yılın aynı döneminde de en fazla rağbet gören pozisyon satış temsilcisi olurken, sıralamada daha gerilerde bulunan muhasebe elemanı pozisyonu bu yıl üçüncü sıraya yükseldi. Yönetici asistanı ilanlarında da artış gözlendi.
2009’un ikinci çeyreğinde adayların en fazla başvuruda bulunduğu satış temsilcisi pozisyonu, 2010’un aynı döneminde yerini muhasebe elemanı pozisyonuna bıraktı. Rapora göre, 2009 ikinci çeyrekte alt sıralarda yer alan hizmet sektörü 2010 ikinci çeyrekte en fazla ilan yayınlanan sektör oldu.
Geçen yıl en çok ilan yayınlanan sektörlerden olan perakendecilik-toptancılık ve sağlık-tıp sektörleri bu yılın ikinci çeyreğinde de en fazla öne çıkan ilk üç sektör arasında yer aldı. 

Rekabette satış kadrosu önemli
En fazla başvuru alan sektör, geçen yılın aynı dönemindeki gibi perakendecilik-toptancılık oldu.
İkinci çeyrekte gıda sektöründe iş deneyimi olan adayların yeni eklenen özgeçmişlerde ilk sırada olduğu görülürken, en fazla satış-pazarlama iş alanında deneyimli adayların yeni iş arayışında oldukları gözlendi.
Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, en fazla ilan yayımlanan pozisyonların başında gelen satışın, liderliğini sürdürdüğünü kaydederek, işletmelerin rekabette öne geçebilmek için satış kadrolarını güçlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.
En fazla ilanın, hizmet sektöründeki şirketler tarafından yayımlandığına işaret eden Yılmaz, bunun, hizmet sektörünün Türkiye’deki hızlı gelişimini ve buna paralel artan istihdam ihtiyacını gösterdiğinin altını çizdi.

Muhasebe yeniden popüler
Yılmaz, muhasebenin en fazla başvuru yapılan pozisyonların başında gelmesinin, bu alanın yeniden popüler olduğunu gösterdiğine dikkati çekti. (aa)