İş dünyasında panik yok

İş dünyası, Fransa'da yapılan Avrupa Birliği Anayasası referandumundan 'Hayır' sonucunun çıkmasının Türkiye ve AB ilişkilerini etkilemeyeceğini düşünüyor.

İSTANBUL - İş dünyası, Fransa'da yapılan Avrupa Birliği Anayasası referandumundan 'Hayır' sonucunun çıkmasının Türkiye ve AB ilişkilerini etkilemeyeceğini düşünüyor. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, TOBB ve TÜSİAD yönetimleri sonucun Türkiye-AB ilişkilerinde bir aksama yaratmayacağı yönünde açıklamalar yaptı.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors da, başta Fransa olmak üzere AB ülkelerindeki yapılacak referandumlardan, 'Hayır' çıkmasının, Türkiye'deki piyasalar üzerinde kısa vadeli ve düşük etkili çalkantı yaratabileceğini, ancak Türkiye'nin dış finansmanı üzerinde derin ve devamlı bir etki yaratmayacağını açıkladı. Bu arada, referandum sonuçları Türk mali piyasalarında önemli bir dalgalanma yaratmazken, 'Hayır' oylarının beklentilerin üzerinde çıkması, uluslararası döviz piyasasında avronun dolar ve yen karşısında değer kaybetmesine neden oldu.
Geçen hafta New York döviz piyasasında 1.2580 olan avro/dolar paritesi, Fransa'daki referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından dün hızla değer kaybederek yılın en düşük seviyesi olan 1.2471'e indi. Avro, Japon Yeni karşısında da geriledi. Uzakdoğu piyasasında geçen hafta 135.65 yenden satılan avro, bugünkü işlemlerde 135.06 yene kadar indi.
Lira için uyarı
Öte yandan, Avrupa Konseyi'nin ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Joaquin Almunia, Reuters'e verdiği demeçte, referandum sonuçlarından, aday ülkelerden Türkiye ve Hırvatistan'ın ulusal paralarının olumsuz etkilenebileceğini söyledi. Almunia, Fransa'daki referandum sonucunun, halihazırda AB'ye üye olup da henüz ortak para birimi avroya geçmemiş olan ülkelerin ulusal paralarının değeri üzerinde ise etkisi olmayacağını belirtti.
Joaquin Almunia, gelecek ay ortalarında yapılacak AB zirvesinin başlıca gündem konusunu ise 3 Ekim'den itibaren başlaması beklenen Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin nasıl yürütüleceğinin oluşturacağını ifade etti.
Fransızların tepkisi
MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat ise Türkiye'nin, referandum sonucuna takılmak yerine, 3 Ekim'de başlayacak müzakere sürecine odaklanmasının daha rasyonel bir tavır olacağını söyledi. Bolat şöyle konuştu: "Fransız halkının 'Hayır' demesi, AB'nin bütünleşme sürecini durduran, siyasi dengeleri değiştiren çok önemli karar. Referandum sonucu daha çok iç Fransız politikasına ve AB siyasetine dönük siyasi bir uyarı. 'Hayır' çıkması, Fransız halkının, Fransa hükümetinin politikalarından, uzun süredir süren ekonomik durgunluktan, yüksek oranlı işsizlikten, AB içindeki aşırı merkeziyetçi bürokratik yapıdan rahatsızlığını ortaya çıkardı. Sonucun AB üzerinde önemli etkiler yapacağı kesin. Referandum sonucunun Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği için 3 Ekim'deki müzakere sürecini engellemeyeceği bizzat AB'li yetkililerce ifade edilmişti. Para piyasalarında da spekülatif dalgalanmanın yaşanmaması sevindirici."
(Radikal, aa)
TÜSİAD: AB için sorun doğurur
Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Fransa'nın AB Anayasası'nı referandumda reddetmesinin AB'nin kendi geleceği açısından sorunlar doğuracağını, ancak bu gelişmenin Türkiye'nin de içinde yer aldığı genişleme sürecini etkilemeyeceğini söyledi.
TÜSİAD'dan yapılan açıklamada, "Fransa'nın bu olumsuz kararı, birliğin siyasi entegrasyonunun ilerlemesi açısından önemli gecikmelere yol açacak, Lizbon Stratejisi kanalıyla küresel rekabet gücü arayışını zorlaştıracaktır. Bu sonuç, AB'nin etkin yönetimi açısından da sorunlar doğuracaktır."
Açıklamada, "Referandumdan çıkan kararın, AB'nin bugüne kadar almış olduğu kararlar üzerinde geriye dönük bir etkisi olmayacak, Fransa'daki 'Hayır' oyları Türkiye'nin üyelik sürecini etkilemeyecektir. Avrupa Komisyonu'nun da belirttiği gibi, Türkiye'yi de kapsayan AB'nin genişleme stratejisi, şimdiye kadar alınmış AB Konsey kararlarına uygun devam edecek" denildi.
Güler Sabancı: Aksama olmaz
Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı referandumdan 'Hayır' sonucu çıkmasının, Türkiye-AB ilişkilerinde aksama yaratmayacağını söyledi. Sabancı, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:
"17 Aralık 2004'te alınan kararla Türkiye ilişkilerini eski yasalar, kurallar ve koşullara göre götürücek. Türkiye başmüzakerecisini seçmiş, 3 Ekim'e kadar çalışmasını tamamlama yoluna girmiş, uyum yasalarını güncelleştirip, AB normlarına getirme gayretinde. Bu nedenle yeni oylama veya AB ülkelerindeki iktidar değişiklikleri alınan kararları etkilemez. Bu karar, Türkiye'nin AB yolunda aksama yaratmaz. AB'yi bir adım ileriye götürecek bir oylamadan böyle bir sonuç çıkması, birlik açısından pek olumlu gelişme olmadı."