İş dünyasında şok ölüm

İş dünyasında şok ölüm
İş dünyasında şok ölüm
Musevi cemaatinin önemli isimlerinden işadamı Hayati Kamhi, evinde başından vurulmuş halde bulundu. Olay ile ilgili soruşturma devam ediyor.

EKONOMİ SERVİSİ

Yarım yüzyılı aşkın süredir dünyasında varlığını sürdüren ünlü Kamhi Ailesi’nin ikinci kuşak temsilcisi Hayati Kamhi, dün sabah 09.15 sıralarında Çengelköy’deki villasında ölü bulundu. Polisin intihar şüphesi üzerinde durduğu olayda Kamhi’nin başına ateş ettiği iddia ediliyor. Ambulans görevlileri villaya geldiğinde ise 62 yaşındaki Kamhi’nin hayatını kaybettiği belirlendi. Haberin alınmasıyla İsrail Başkonsolosluğu’ndan görevliler de villaya giderek bilgi aldı.
Musevi cemaatinin önemli isimlerinden Jak Kamhi’nin üç oğlundan en büyüğü olan Hayati Kamhi’nin iş dünyasını şoka sokan ani ölümü ile ilgili inceleme başlatıldı. Cefi Kamhi’nin ağabeyi olan Hayati Kamhi’nin iki eşinden üç çocuğu bulunuyor. Olayın ardından aileye yakın kişilerden Kamhi’nin herhangi bir maddi sıkıntısı ya da borcu olmadığı ve kayıtlara olayın ‘intihar’ şeklinde işlenmediği öğrenildi. Polisten alınan bilgiye göre ise Hayati Kamhi bir kaçaydır anti depresan ilaç kullanıyor. 

Aile tehdit altındaydı
Kamhi Ailesi iş yaşamı ile olduğu kadar yaşadıkları olaylarla da zaman zaman dikkat çekmişti. Hayati Kamhi’nin adı 2008’de Aytemiz Petrol’ün sahibi Nizamettin Aytemiz’in tehdit iddialarıyla gündeme gelmişti. ‘Laz Nizam’ olarak bilinen Aytemiz, Hayati Kamhi`yi tehdit ettiği iddiasıyla tutuklanmıştı. Bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Aytemiz, geçen mart ise otelinde uğradığı silahlı saldırı sonucunda öldürülmüştü. Jak Kamhi’ye ise, 1993’te roketli saldırı yapılmak istenmişti. Saldırganların law silahını ateşlemekte gecikmesi ve Kamhi’nin korumalarının ateş etmesi üzerine girişim başarısız olmuştu. Cefi Jozef Kamhi de, borç aldığı tefeciler tarafından tehdit edildiğini söyleyerek şikâyetçi olmuştu. Polis Kamhi’nin şikâyeti üzerine çete üyelerini yakalamıştı. 1980’lerde Türkiye ’yi terk edip Cenevre’ye yerleşmişti. Kamhi, 22 yıl sonra ‘Türkiye’nin iyi bir noktaya geleceğini’ gördüğünü belirterek, Türkiye’ye dönmüştü.

50 yat üretti
1974’ten beri faaliyet gösteren Proteksan Tersanesi 50 adet yat inşa etti. Yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlanan tersanede 25 mühendis görev yapıyor. Şirketin Türkiye yat ihracatında birinci olduğu belirtiliyor. Proteksan Turquoise’un müdavim müşterileri arasında aralarında Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone da yer alıyor. Ancak firma ürettiği bir yatın batması ile gündeme gelmişti.

Yarım yüzyıldır iş hayatındalar
Kamhi Ailesi’nin iş dünyasındaki varlığı yarım yüzyılı aşkın bir süre öncesine dayanıyor. Kamhi Ailesi, Türkiye’de ilk kez 1954 yılında profil doğrama işini gerçekleştirdi. Jak Kamhi, 1971’de şirketlerini Profilo Holding A.Ş çatısında birleştirdi. 6 bini aşkın kişinin çalıştığı Profilo Holding’de ürünlerin önemli bir bölümü ihraç ediliyordu.

2000’de zorlu süreç başladı
Profilo Holding için zorlu süreç 2000’li yılların ortasında başladı. Yüksek borçları nedeni ile zorlu bir döneme giren Profilo Telra, iflas sürecine girdi. Profilo Telra’nın bankalar, tedarikçiler ve işçilere 290 milyon TL dolayında borcu vardı. Bazı tedarikçiler şirketin iflasını istemişti. Jak Kamhi de bu süreçte şirketin yönetim kurulu başkanlığını bıraktı.

Cefi Kamhi marinayı Azerilere sattı
Hayati Kamhi’nin kendisi gibi yat sektöründe faaliyet gösteren kardeşi Cefi Kamhi de sahibi olduğu Port Bodrum Yalıkavak Marina’yı 20 milyon dolara Azeri kökenli işadamı Mübariz Mansimov’a satmıştı.

bigPara.com