İş dünyasından 'krize odaklanın' çağrısı

TÜSİAD: Yerel seçimlerin yarattığı siyasi dalgalanmaların artık geride bırakılarak, Türkiye'nin bir an önce gerçek gündemi olan ekonomiye odaklanması gerekiyor


ANKARA- Türk Sanayicileri Ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), yerel seçimlerin yarattığı siyasi dalgalanmaların artık geride bırakılarak, Türkiye’nin bir an önce gerçek gündemi olan ekonomiye odaklanması gerektiğini belirtirken, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ise yerel seçimlerin geride kaldığını, ekonominin sevk ve idaresinde olan isimlerin artık zamanlarını kriz için alınan tedbirlerin uygulanmasına ve gündemde olan makro tedbirlerin biran önce hayata geçirilmesine ayırması gerektiğini kaydetti.

“KÜRESEL KRİZ İLE MÜCADELE YEREL SEÇİMLERİN GÖLGESİNDE KALDI”
TÜSİAD seçimlerle ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, yoğun siyasi tartışmaların yaşandığı bir yerel seçim sürecini geride bıraktığı belirtilerek, bu dönemde TÜSİAD’ın herkesi derinden sarsan bir kaza sonucu, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, parti yöneticileri, İHA muhabiri ve helikopter pilotunun vefatı nedeniyle büyük üzüntü duyduğu kaydedildi. Yeni dönemde, yerel yöneticilerin, vatandaşlara hizmet odaklı, saydam, hesap verebilir, planlı çalışan, idari kapasitesini sürekli geliştiren bir yerel yönetim anlayışı içinde olmalarını temenni edildiği vurgulanan açıklamada, “Bu yerel seçim süreci, siyasi tarihte pek rastlanmayan bir biçimde genel seçim havasında sürdürüldü. Bu süreçte, küresel ekonomik kriz ile mücadele, maalesef, yerel seçimlerin gölgesinde kalmış, bu durumun sonucunda kriz yönetiminin gerektirdiği hız ve kararlılık yeterince sergilenememiştir. Yerel seçimlerin yarattığı siyasi dalgalanmaların artık geride bırakılarak, Türkiye’nin bir an önce gerçek gündemine odaklanması elzemdir” denildi.
Küresel ekonomik krizin bütün unsurları ile Türkiye’yi de derinden etkilediğine dikkat çekilen açıklamada, istihdam daralması ve üretim kayıplarının ciddi bir sorun olduğu belirtildi. Krizle mücadelede iç talebi destekleyici kontrollü para ve maliye politikalarına, verimliliği ve rekabeti arttıracak politikalara, enerji arz güvenliğine, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesini kapsayan sürdürülebilir yüksek büyüme politikalarına ihtiyaç duyulduğu kaydedilen açıklamaya, şöyle devam edildi:
“Türkiye’nin 21. yüzyılda küresel rekabet gücü yüksek bir demokrasi olarak yükselmesi için, AB üyeliğinin gerekli kıldığı, bireysel ve kolektif özgürlükler, eğitim, bilgi toplumu, kadın hakları, çevre, etkili kamu yönetimi reformu ve kayıt-dışı ekonomi gibi alanlarda köklü atılımlara gerek duyulmaktadır. 2014 AB tam üyelik hedefi, kararlılıkla Türkiye’nin kalıcı gündem maddesi olarak belirlenmelidir. 2014 hedefi kaçırıldığı takdirde üyelik perspektifi ancak bir sonraki mali dönemin başlangıcı olan 2021 yılına ertelenecektir.ö

MÜSİAD: “EKONOMİK ALANDA ÇEKİLEN SIKINTILAR SANDIĞA YANSIDI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan da yaptığı açıklamada, yerel seçimlerin artık sona erdiğini ve kamuoyunun gündeminden seçim kalktığını belirterek, seçimlerin, yüzde 80’e varan bir katılımla demokratik bir şekilde ve genel anlamıyla sükûnet içinde gerçekleşmesinden memnun olduklarını kaydetti. İktidar ya da muhalif parti ayrımı gözetmeksizin bölgesel ve yerel sorunların, sağduyulu bir şekilde ortak payda altında buluşularak yürütülmese gerektiğini ifade eden Vardan, şöyle devam etti:
“Her partiye ayrı bir mesaj veren Türk seçmeni, ülkede istikrarı bozacak bir sonucun oluşmasına müsaade etmemekle birlikte özellikle ekonomik anlamda çekilen sıkıntıları bir şekilde sandığa yansıtarak çözüm talep etmiştir. Seçim öncesinde mikro alanda önemli reformlara imza atan hükümetin, halkın sandıkta verdiği bu mesaja kulak vererek, ekonomiyi düzeltici, üretimi artırıcı ve istidam sağlayıcı çalışmalara hız vermesini bekliyoruz. Bununla birlikte Avrupa Birliği’ne uyum sürecindeki reformların hızlı bir şekilde tamamlanmasını ve yeni bir sivil Anayasa’nın gerçekleşmesi yönünde adımların tekrar atılmasını arzu ediyoruz.” (anka)

bigPara.com