İş emniyet kemerine bağlı!

İş emniyet kemerine bağlı!
İş emniyet kemerine bağlı!
İşyerinde şoför olarak çalışan işçi, emniyet kemeri takmadığı için tazminat verilmeden işten çıkarılabilecek

İSTANBUL - Hürriyet Gazetesi Yazarı Şükrü Kızılot, emniyet kemeriyle ilgili önemli bir detayı köşesinde anlattı. Buna göre şoför olarak çalışan işçi emniyet kemeri takmadığı için işten çıkarılabilecek.

Kızılot'un yazısı şöyle: "Araç kullanırken kemer takmaya herkes dikkat etsin ama şoförler iki defa dikkat etsinler. Nedenine gelince, işyerinde şoför olarak çalışan işçi, “emniyet kemeri” takmadığı takdirde, işine son verilebilecek.

Olayın bir başka boyutu da kıdem ve ihbar tazminatı ile ilgili.. Okurlarımızdan Av. Abbas Bilgili’nin gönderdiği Yargıtay kararı’na göre; ülkemiz açısından büyük sorun olan trafik kazalarının, vahim sonuçlar doğurmasında, emniyet kemeri takılmamasının ve diğer koruyucu önlemlerin alınmamasının büyük etkisi var. Bu nedenle, emniyet kemeri takılması mevzuatımıza göre zorunludur.

TAZMİNAT DA YOK

İşverenin, “emniyet kemeri takması” konusunda yaptığı uyarıyı göz önüne almayan işçinin bu davranışı, İş Kanunu’nun 25/II-h-i maddesi uyarınca”, “iş güvenliğini tehlikeye sokmak” şeklinde değerlendirilerek, “ağır kusur” olarak değerlendirilen bu fiili nedeniyle, şoföre kıdem ve ihbar tazminatı ödenmemesi de uygun bulunmuş (Yargıtay, 9.HD. E.2009/37034, K.2011/47935).

Araç kullananlar ve özellikle şoförler, emniyet kemerine aman dikkat!" (Hürriyet)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  İstanbul

  ,

  ,

  emniyet

  http://www.radikal.com.tr/109696510969651

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TAKSİT TAKSİT - HARAYDIN

  Medeniyet taksit taksit kazanılmaz.Bazı şeyleri taksit taksitte olsa idrak etmeye başlıyoruz galiba ama bu hız ile muasır medeniyet çıtasını yakalamak 100 sene sürer tabi adamlar yerlerinde saymaya ve seni beklemeye karar verirse,yada gerilemeye başlarlarsa.Emniyet kemeri ölümleri yüzde 45 engeller, kafa ve göğsün direksiyona, aracaın göğsüne, ön cama çarpma ve sıkışmasını engeller, araçtan fırlayarak ölümü engeller.Buna göre herkesin yüzde yüz emniyet kemeri takması, emniyet kemeri takmayana her görüldüğünde kavşaklarda da otomotik resmi çekilerek ağır ceza verilmesi ve engellenmesi gerekir.Aynı yılda emniyet kemerinden her ceza bir önceki cezanın iki katı olmalıdır.Uyarıcı ceza ve zorlayıcı ceza sistemi olmadan hiçbir şey yapamazsınız.Medeniyet olmaz.Birinci ceza aynı yılda aynı suç işlenirse birklikte tahsil edilmeli uyarıcı ceza, üçüncü ve müteakip cezalar ise emniyet kemeri, ışık ihlali ve alkollü sürücülükte katlanarak(zorlayıcı ceza) verilmelidir. Bir emniyet kemeri taktıramayarak medeniyet olmaz.Bakın işyeri şoförü bile kemer takmıyor ki takmazsan işten atarız demek zorunda kalınmış.Medeniyet çellik çomak oyunu değildir.Bu yarışı beceremeyenler yönetmeye ve yasamaya ve yargıya talip olmamalıdır.