İş-Kur engelliler için sıkı takipte

Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, İstanbul'da engelli istihdam etme yükümlülüğü bulunan 4 bin 257 işyerinin...

İSTANBUL - Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) İstanbul İl Müdürü Muammer Coşkun, İstanbul'da engelli istihdam etme yükümlülüğü bulunan 4 bin 257 işyerinin toplam 9 bin 906 özürlü açığı bulunduğunu belirterek, bu işyerlerini uyarmaya başladıklarını söyledi.
Coşkun, İş Yasası uyarınca 50 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinin belli oranlarda engelli, eski hükümlü ve terör mağdurunu çalıştırmak zorunda olduğunu hatırlattı. Coşkun, İş Yasası'nda yapılan değişiklikle Kabahatler Kanunu'nun idari para cezası yazma görevinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan alınarak bu yılın temmuz ayından itibaren İş-Kur il müdürlüklerine verdiğini söyledi. İstanbul'da kasım itibarıyla 50 ve üzerinde işçi çalıştıran 4 bin 257 işyerinin toplam 43 bin 97 engelli, eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırması gerektiğini belirten Coşkun, 25 bin 446 kişilik açık bulunduğunu ifade etti. Coşkun, şube müdürlüklerinin işyerlerini uyarmaya başladıklarını kaydedip, "Amacımız engelli, hükümlü ve terör mağdurlarının istihdamını sağlamak" dedi. Coşkun, işyerlerinin, çalıştırmadıkları her özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru için aylık 2005 için 1 milyar 71 milyon lira idari para cezası ile karşı karşıya bulunduklarını söyledi.