İş-Kur'un koç ordusu

İş-Kur'un koç ordusu
İş-Kur'un koç ordusu
İş-Kur 4 bin kariyer koçu istihdam edecek. Sınavlar sadece Sakarya Üniversitesi'nde yapılacak. Üç ayda ve birer haftalık sürede yapılacak sınavlar Kocaeli esnafını da güldürecek.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

İş -Kur, işsizlere yol göstermesi için 4 bin kariyer danışmanına kapılarını açacak. 4 bin kariyer danışmanını kademeli olarak işe alacak olan İş-kur sadece işsizlerin yüzünü güldürmeyecek, Kocaeli’de de festival havası estirecek. Çünkü kariyer danışmanlığı sınavı için sadece Sakarya Üniversitesi yetkilendirildi. Kocaeli esnafı dört gözle, şubat, mayıs ve haziran ayında ayında yapılacak olan ve bir haftalık bir sürece yayılan sınavları bekliyor.

Sınav ücreti 315 TL
İş-Kur, kariyer danışmanı alımını hizmetlerini etkinleştirilmek için yapacak. Sınava, Resmi Gazete ’de yayımlanan standart çerçevesinde 360 saatlik eğitim programına katılanlar girebilecek. 2011 yılında 16 ilde düzenlenen eğitimlere yaklaşık 18 bin 500 kişi başvurdu. Şubat ayında yapılacak sınav 5 gün sürecek. İkinci sınav 20-31 Mayıs, üçüncüsü ise 6-9 Haziran tarihlerinde yapılacak. Sınava katılanlar 315 TL sınav ücreti+35 TL de belgelendirme ücreti ödeyecek. Başvurular www.sausem.sakarya.edu.tr’den yapılıyor.

100 soru olacak
Kariyer danışmanlığı sınavı 100 sorudan oluşacak. Çoktan seçmeli sınavda, aday her alanda başarı sağlamak durumunda. İş ve Meslek Danışmanlığı Faaliyetlerinin Yürütülmesi, İşverenlere, Eğitim ve Öğretim Kurumlarına Yönelik Faaliyetlerin Yürütülmesi, İşverenlere, eğitim ve öğretim kurumlarına yönelik faaliyetlerle ilgili sunum alanlarında başarı şartı yüzde 70. İş ve Meslek Danışmanlığı ve İlgili Diğer Mevzuatın Bilinmesi alanında ise yüzde 60 başarı şartı var. Uygulamada ise senaryolar üzerinden performans değerlendirmesi yapılacak.
Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Kaya, İş-Kur’un yapacağı sınavların işsiz binlerce gence umut olmasının yanısıra Kocaeli esnafına da kriz ortamında rahat bir nefes aldıracağını söyledi.

150 bin işsize gelecek planlayacak
Kendi içinde de ciddi bir istihdama koyulan İş-Kur, yılda 1 milyona yakın kişiye iş buluyor. İş bulma umuduyla her yıl başvuruların artması üzerine yeniden yapılanan İş-Kur, yeni dönemde hedeflerini özel sektörde işe yerleştirilenlerin sayısını her yıl, bir önceki yıla göre yüzde 30 arttırmak, 2015 yılı sonuna kadar da kurum tarafından işe yerleştirilenlerin yüzde 35’inin kadınlardan oluşmasını sağlamak olarak belirledi. Kurumun bir diğer hedefi de her yıl 6 aydan uzun süredir kayıtlı 150 bin işsize iş danışmanlığı hizmeti vermek.

Kariyer danışmanı olmanın şartları
İş ve Meslek Danışmanlığı eğitimi sertifikası sahibi olmak.
En az lisans düzeyinde mezun olmak.


  ETİKETLER:

  Aday

  ,

  İŞKUR

  ,

  haber

  ,

  Kariyer

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  kurum

  ,

  Resmi

  ,

  Lisans

  ,

  esnaf