İş otomotivciye düştü hurda indirimi başka bahara kaldı

İş otomotivciye düştü hurda indirimi başka bahara kaldı
İş otomotivciye düştü hurda indirimi başka bahara kaldı

Bakan Ergün İTO?nun düzenlediği Katar 1. Türk Ürünleri Sergi açılışını İTO Başkanı Murat Yalçıntaş?la (sağda) yaptı. FOTOĞRAF: AA

Bakan Nihat Ergün, 'Kısa vadede hurda indirimi yapılmayacak. Otomobil sektörünün yeni alternatifleri kendisi de üretmesi gerekiyor' dedi

DOHA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, otomotiv sektöründe hurda teşviğine ilişkin ‘Kısa vadede bir hurda indirimi gerçekleşemeyecek’ dedi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından düzenlenen Katar 1. Türk İhraç Ürünleri Sergisi için Katar’a bulunan Ergün, gazetecilerle düzenlenen sohbet toplantısında, hurda teşviği konusunun biraz karmaşık olduğunu, değerlendirilmesinin biraz zaman alacağını ve üzerinde titiz bir çalışma yapılması gerektiğini söylediğini hatırlattı.
Ergün, hurda teşviğinde bir takım zorlukların olduğunu dile getirerek, hurda indiriminin ilave talep yaratıp yaratmayacağı sorunun yanıtının önemli olduğunu kaydetti.
Türkiye’de eski araç kullananların daha çok dar gelirli kesimler olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ‘Hatta eski araçlara göre yeni araçların vergisi yüksek, eski araçların vergisi düşük. Bunlar çevreyi daha çok kirleten araçlar, bunların vergisi yüksek olursa, bunlardan vazgeçilir, yeni araçlara yönelme olur gibi, başlangıçta insana çok sıcak gelen ve parlak fikir gibi görünen bu konuya, yakından baktığınız zaman böyle olamayabileceğini görüyorsunuz.
Bunun vergilerini yükselttiğiniz zaman arabayı zor bela alan ve kullanan bir kitlenin vergilerini yükseltmiş olacaksınız. Bu kitle arabasını hurda indirimiyle değiştirip, yerine yenisini alabilecek bir kitle midir? Bu sorunun da cevabı son derece önemli. Bunlar el değiştirecek, bu indirimden parası olup da yararlanmak isteyen bunu ucuz fiyata alacak.’

Yeni seçenek yaratın
Ergün, piyasada yeni seçeneklerin ortaya çıkacağını, otomobil firmalarının fiyatla ilgili bir takım rekabetçi avantajları tüketiciye sunmaları gerekeceğini ve kredi kuruluşlarının, bankaların, tüketici kredilerinde daha cazip, daha düşük faizli ve daha uzun vadeli kredi imkanları ortaya çıkartacaklarını söyledi.
Bu açıdan otomobil sektörünün mevcut ekonomik içerisinde yeni alternatifleri yeni argümanları kendisinin üretmesi gerektiğini belirten Ergün, bunu sektörün kendisinin üretebileceğini düşündüğünü anlattı. (aa)