İşadamları her gün arayıp doları soruyor

Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, FED’in yaptığı açıklamalar ile Çin ekonomisindeki yavaşlamanın etkisiyle ekonomi göstergelerindeki bozulma için “Elle gelen düğün bayram” yorumu yaptı. Rakamlardaki bozulmanın geçici olduğuna işaret eden Çağlayan, hedeflerde herhangi bir değişikliği gerektirmediğini söyledi. Çağlayan işadamlarının da her gün kendisini arayarak doları sorduklarını vurguladı.
THY’nin ilk İstanbul -Lüksemburg seferi kapsamında geldiği Lüksemburg’da bir grup gazeteciyle sohbet eden Çağlayan, “Hepimiz FED kararlarına odaklanmış durumdayız. Çin’in düşük büyüme rakamları da herkesi endişelendiriyor. Böyle bir ortamdan Türkiye ’nin etkilenmemesi mümkün değil. Ancak dolar ve euronun ateşi her yerde aynı. Merkez Bankası Başkanı önce sözle, ardından fiilen sürece müdahale etti” dedi.
Doların yüksek seviyede seyretmesinin enerji fiyatlarını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Çağlayan, doların yükselmesinin Türkiye’nin enerji maliyetlerini arttırdığını söyledi. Enerji ithalatının tamamının dolarla yapıldığını belirten Çağlayan, ihracatçı açısından da kurun öngörülebilir olmasının kritik önem taşıdığını belirtti. Çağlayan, “Beni her gün arkadaşlarım, sanayiciler arıyor. Gece gündüz bana, ‘Dolar ne olur?’ diye soruyorlar. Ben bilmiyorum, müneccim değilim, bilmek de benim işim değil” diye konuştu. Çağlayan, dalgalanmanın ne kadar süreceği konusunda bilgisi olmadığını belirtirken, “Elle gelen düğün bayram” dedi.
Çağlayan, AB ile yaşanan gerilime rağmen Lüksemburg ve Belçika ziyaretlerini ertelememesine ilişkin bir soruya karşılık, “Protesto etmenin bir anlamı olmazdı. Protestolarla filan değil, biz işimize bakıyoruz” dedi.

bigPara.com