İşadamlarına Mısır'dan 'beyaz vize'

İşadamlarına Mısır'dan 'beyaz vize'
İşadamlarına Mısır'dan 'beyaz vize'
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Mısır Başbakanı Ahmet Nazif tarafından kabul edildi.

KAHİRE/AA


Mısır Başbakanlık binasında gerçekleşen kabulde, Hisarcıklıoğlu'nun yanı sıra, Türkiye 'nin Kahire Büyükelçisisi Hüseyin Avni Botsalı ve Zuhal Mansfield'de yer aldı. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'den Mısır'a satılan demir ve çelik ürünleri ile ilgili, Mısır Sanayi ve Dış Ticaret Bakanlığı'nın, başlattığı ''damping'' soruşturmasının görüşme esnasında gündeme geldiğini ve Mısır Başbakanı Nazif'in, soruşturmanın, adil ve objektif yürütüleceğini kendilerine ifade ettiğini bildirdi.

Türkiye ile Mısır arasında karşılıklı vizelerin kaldırılma konusunda, Mısır Başbakanı Nazif ile görüştüklerini belirten Hisarcıklıoğlu, Nazif'in, ilk etapta işadamları ve aydın kesime ' beyaz vize' uygulamasına geçileceğini daha sonra kademeli olarak vizelerin kaldırılmasının gündeme geleceğini söylediğini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki dönemde asıl önemli olanın, Türkiye, Mısır, Ürdün, Suriye ve Lübnan'ın hep beraber stratejik ilişki içerisinde ekonomilerini geliştirmek olduğunu vurgulayarak, bu konuda Mısır tarafının tam desteğini aldıklarını dile getirdi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Mısır

  ,

  Türkiye

  ,

  Aydın

  ,

  Beyaz