İşbirliği maliyet düşürdü

Kapadokyalı 12 otelin birleşerek kurduğu PADOK A.Ş. şimdiden bölge otelcilerinin kurtarıcısı oldu. Kapadokya'da faaliyet gösteren 12 otelin pazarlama, tanıtım, satış ve satın alma konularında...
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

NEVŞEHİR - Kapadokyalı 12 otelin birleşerek kurduğu PADOK A.Ş. şimdiden bölge otelcilerinin kurtarıcısı oldu. Kapadokya'da faaliyet gösteren 12 otelin pazarlama, tanıtım, satış ve satın alma konularında birlikte hareket etmek üzere kurdukları PADOK A.Ş. otelcilerin satın alma maliyetlerini yüzde 15 oranında düşürürken, günlük oda fiyatlarını da 13-14 avrodan 20 avroya kadar çekmelerini sağladı. Kış sezonunun başlangıcı olan 1 Kasım itibarıyla faaliyete geçecek olan PADOK A.Ş. sayesinde bölgeye gelen yıllık 500 bin yabancı turist sayısının ilk etapta 700 binlere çıkarılması planlanıyor.
Pazarlık gücü artacak
'Körfez krizi'nden itibaren Kapadokya turizminin kendini toparlayamadığını kaydeden PADOK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tok, "Bu ortak hareket etme kararını almasaydık bir-iki yıl içinde otellerimizi bile yenileyemeyecek duruma gelecektik. Körfez krizinin yaşandığı 1990 yılından itibaren turist sayısını ikiye katlamamız gerekiyordu. Ama hâlâ turist sayısı aynı seviyelerde. Bu oluşum sayesinde oteller belli bir hizmet standardını yakalayacak ve yurtdışı pazarlarda birlikte hareket ederek tur operatörlerine karşı pazarlık gücümüzü artıracağız" diye konuştu. Kış sezonu için çalışmalara başladıklarını kaydeden PADOK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tok, "Şimdiden satın alma maliyetlerinde yüzde 15'e varan indirim elde etmeye başladık. Acentelerle verdiğimiz ortak karar sayesinde günlük 13-14 avro oda fiyatları 20 avroya kadar yükseldi. Bazı acentelerin karşı çıkmasa da 8-10 acenteden rezervasyon almaya başladık" dedi. PADOK A.Ş. çatısı altındaki otellerden yatak başına 1 avronun oluşturulacak havuza aktarılacağını belirten Tok, "Bu havuzdan elimize yılda 600 bin avro geçmesini planlıyoruz. Bu da Kapadokya'nın tanıtımına harcanacak. Havuzdaki para arttıkça kongre merkezinin de olduğu projelerimiz gündeme gelecek" açıklamasını yaptı.
4 bin 136 yatak
Tok, bu oluşumun sadece otelcileri değil yıllık zararı 5 milyon doları bulan Kapadokyalı halıcıları da desteklediği söyledi. PADOK'un tanıtımına katılan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut da bu modelin diğer turizm bölgeleri için örnek teşkil edeceğini söyledi. PADOK çatısı altında biri 5 yıldızlı, 11'i de 4 yıldızlı otel bulunuyor. Bu otellerin toplam yatak sayısı 4 bin 136. Kapadokya'daki toplam yatak kapasitesi ise 8 bin.