İşçi Ankara'da yürüdü

Özelleştirme ihalesi dün gerçekleşen Tüpraş'ın satış kararını protesto etmek isteyen Tüpraş işçileri dün sabah vardiyasında işbaşı yapmazken, bir grup işçi ise Ankara'ya giderek eylemlere katıldı.

ANKARA - Özelleştirme ihalesi dün gerçekleşen Tüpraş'ın satış kararını protesto etmek isteyen Tüpraş işçileri dün sabah vardiyasında işbaşı yapmazken, bir grup işçi ise Ankara'ya giderek eylemlere katıldı. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasi parti temsilcileri ile Kocaeli ve Kırıkkale'den gelen işçiler, Tüpraş'ın özelleştirilmesini protesto etti. Kızılay Yüksel Caddesi'nde toplanan Türkiye Komünist Partisi üyesi bir grup, pankart açarak hükümet aleyhine sloganlar attı.
Partiler de eşlik etti
Çevik Kuvvet polisi eşliğinde yürüyüşe geçen grup, Özelleştirme İdaresi yakınlarına kadar geldi. Burada gruba, İşçi Partisi, DSP, EMEP ile DİSK, Petrol-İş, TÜMMOB ve Türk Metal Sendikası üyeleri destek verdi. Özelleştirme İdaresi önünde bir süre slogan atan grup adına, Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, ihaleye katılan şirketlerden çok 'devletlerin çarpışacağını' öne sürdü.
İhaleye katılan 9 şirketten 5'inin devlet şirketi olduğunu belirten Öztaşkın, başka ülkelerin bakan ve başbakanlarının, Tüpraş'ın peşine düştüklerini savundu. Bu ülkelerin siyasilerinin, kendi şirketlerinin Tüpraş'ı alması için büyük mücadele vermesine karşılık, Türk hükümetinin, "Ellerinde çantayla ülkeleri gezerek Türk şirketlerini pazarladığını" savundu.
"Pazarlamak istedikleri, aslında bizim geleceğimizdir. Ülkemizi pazarlıyorlar" diyen Mustafa Öztaşkın, Tüpraş ihalesini daha önce de iptal ettirdiklerini belirterek, "Onlar satmaktan, bizler iptal ettirmekten bıkmadık" diye konuştu. Petrol-İş Başkanı Öztaşkın, Türk vatandaşlarının alınterinden oluşan vergilerle oluşturulan şirketlere sahip çıkılmasını istedi.
Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da Batman, İzmit, Aliağa ve Kırıkkale'de işçilerin yılmadan özelleştirmelere karşı çıktıklarını belirterek, "İşçilerin kararlı eylemleri, kimilerini rahatsız ediyor" diye konuştu. Açıklamaların ardından, TKP üyeleri ve protesto eylemine destek veren bazı kişiler, Bilkent'e hareket ederek, eylemlerini orada sürdüreceklerini belirtti.
Tüpraş'ta üretim durdu
Bu arada dün işbaşı yapmayan işçiler rafineri önünde beklemeyi sürdürürken, içerde gece vardiyasından kalan işçilerin de işi yavaşlattığı duyuruldu. İşçilerin Ankara'ya hareket eden otobüsü 'Tüpraş vatandır satılamaz', 'Tüpraş'ı satanlar vatan haini' sloganlarıyla uğurlaması ise dikkat çekti.
Tüpraş'ın peşkeş çekilmesini önlemek amacıyla eylemlerini sürdüreceklerini belirten Petrol-İş Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar, "Bir otobüs dolusu arkadaşımız ve diğer rafinerilerden gelen işçi arkadaşlarımızla Ankara'da Özelleştirme İdaresi önünde Türk-İş'in desteğiyle buluşup eylem yaptık. Tüpraş'ın peşkeş çekilmesini durdurmak için kararlılığımızı göstereceğiz" dedi. (dha, aa)