İşçi emeklileri ek zam peşinde

Yüksek enflasyon oranlarından dolayı yılın ilk beş aylık döneminde yüzde 1.46 oranında reel kayıp yaşayan işçi emeklileri Başbakan Tayyip Erdoğan'a ek zam mektubu gönderdi.

ANKARA - Yüksek enflasyon oranlarından dolayı yılın ilk beş aylık döneminde yüzde 1.46 oranında reel kayıp yaşayan işçi emeklileri Başbakan Tayyip Erdoğan'a ek zam mektubu gönderdi.
Emekliler, hükümetten enflasyon karşısında yaşanan kaybın karşılanmasını istedi. Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcıları Abdüllatif Şener ve Mehmet Ali Şahin ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu'na TİED Genel Başkanı Kazım Ergün ve genel sekreter Recep Orhan imzalı bir mektup gönderdi.
İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine yılın ilk altı ayı için yapılan yüzde 3'lük zammın daha altı ay tamamlanmadan yüzde 1.46 oranında reel kayıp yaşadığına işaret edilen mektupta, şunlara yer verildi:
"Bizim hükümetimizden talebimiz yükselme trendine giren enflasyon karşısında yaşadığımız bu kaybın telafisi yönünde adım atılmasıdır. Kaldı ki hükümetimizin çıkardığı yeni Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda aylıklara yapılacak zamlar TÜFE oranına endekslenmiştir.
'Kayba uğradık'
Eski uygulama da bu şekildeydi. Ancak bugün yaşanan gerçek, emeklilerin eski uygulamaya veya yeni yasayla gelecek uygulamaya göre enflasyon karşısında (reel olarak yüzde 1.46'lık) 1.53 puanlık bir kayba uğradığı gerçeğidir."
İşçi emeklilerinin yanı sıra Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 1.46, memur emeklilerinin de yüzde 1.94 oranında reel kayba uğrayarak mağdur duruma düştükleri kaydedilen mektupta, emeklilerin yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi istendi. Öte yandan SSK'dan aylık almakta olan 4 milyon 3 bin 798 emekli, dul ve yetimin yüzde 81.9'unun açlık sınırının altında bir gelirle yaşadığı açıklandı.
Başbakan'a ve hükümet üyelerine yazılan mektupta bu şartların düzeltilmesi istendi.