İşçi kesimi de gerekçeli kararı bekleyecek

İşçi kesiminin temsilcileri, sosyal güvenlik reformuna ilişkin yasanın iptal edilmesinden sonra, tarafların tepkilerinin de göz önüne alınmasını ve makul bir sosyal güvenlik sisteminin 'revize edilmesini' istedi.

ANKARA/İSTANBUL - İşçi kesiminin temsilcileri, sosyal güvenlik reformuna ilişkin yasanın iptal edilmesinden sonra, tarafların tepkilerinin de göz önüne alınmasını ve makul bir sosyal güvenlik sisteminin 'revize edilmesini' istedi. "Sosyal Güvenlik Yasası'nın sağlıkla ilgili hükümlerinin uygulanmasına olanak bulunmuyor" diyen işçi kesimi, piyasa kurallarının belirleyici olacağı bir sağlık sisteminden vazgeçilmesi için çağrı yaptı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlığında toplanan Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu toplantısında sivil toplum örgütleri ve sendikalar Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddeleri iptal edilen Sosyal Güvenlik Yasası'na ilişkin görüş bildirdiler. Yaklaşık üç saat süren toplantıdan sonra bir açıklama yapan Bakan Başesgioğlu, genel eğilimin Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı çıkana kadar ertelemeye gidilmesi yönünde olduğunu söyledi. Konunun Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu'nda ele alınacağını belirten Başesgioğlu, şöyle konuştu:
"Gerekçeli karara kadar erteleme söz konusu. Sosyal taraflar da Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının açıklanmasını istiyor. 'Sosyal Güvenlik Reformu rafa kalksın' diyen olmadı. Bir nefeslenme ihtiyacı olduğu dile getirildi. Reformu yapmak için zamana ihtiyaç var. Bakanlar Kurulu'nda karar çıkacak."
Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, sosyal güvenlik reformunun çöktüğünü ve Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla bu çöküntünün fotoğrafını çekme fırsatının doğduğunu söyledi. İktidar, muhalefet ve sosyal tarafların bu fırsatı çok iyi değerlendirmesi gerektiğini dile getiren Kılıç, "Anayasa Mahkemesi'nin kararı ve sosyal tarafların tepkileri de göz önünde bulundurularak makul, 50 yıllık geleceğe dönük perspektifi olan bir sosyal güvenlik sisteminin yeniden revize edilmesi gerekir" dedi.
Memura farklı statü
Anayasa Mahkemesi'nin, henüz gerekçeli karar açıklanmasa da "Memura farklı bir statüde sosyal güvenlik sistemi yapın" dediğini savunan Kılıç, şöyle konuştu:
"Anayasa Mahkemesi eşitliği, adaleti tesis edecekken eşitsizlik yaratıyor. Kendine dokunanı kenara koyuyor; 'işçiler, Bağ-Kurlular devam edin kardeşim, günah keçisi sizsiniz' diyor. Memura farklı statüde sistemi kabul etmek mümkün değildir."
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ise yazılı bir açıklamayla Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği Sosyal Güvenlik Yasası'nın sağlıkla ilgili hükümlerinin uygulanmasının olanaksız olduğunu savundu. Piyasa kurallarının belirleyici olacağı bir sağlık sisteminden vazgeçilmesini isteyen DİSK, yeni yasanın finansman ve aktüerya hesaplarına dayalı olarak düzenlenmesi ve sistemin finansmanında tüm kaynakların, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Fonu da dahil değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.