İşçi 'köşk'e çıkacak

İşçi 'köşk'e çıkacak
İşçi 'köşk'e çıkacak
Türk-İş, Toplusözleşme Yasası'na itirazları için ilan verdi ama ilan çıkmadan maddeler Meclis'ten geçiyor. İşçi, Gül'e başvuracak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Meclis’te görüşmeleri süren Sendikalar ve Toplusözleşme Yasası için bu kez gazetelere ilan vererek çekincelerini sıralayan Türk- İş ’e Cumhurbaşkanlığı yolu gözüktü. Türk-İş’in itirazları arasında yer alan 5 maddeden biri önceki gece , Meclis’ten geçti. Diğer maddelerin de itirazlara rağmen geçmesi bekleniyor. Bu durumda Türk-İş de çekincelerini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e aktaracak. Konfederasyonun en temel itiraz noktasını oluşturan ‘sıfır baraj’ ise Türk-İş’le Hak-İş’i karşı karşıya getirdi. Türk-İş, yeni istatistikler yayımlanana kadar 2009 istatistiklerinin dikkate alınmasını isterken Hak-İş 15 Eylül 2012 tarihi itibariyle kurulu olan sendikalar için en az 3 ay sıfır baraj istiyor. Türk-İş dün 4 gazeteye verdiği ilanla, sendikalar yasasıyla ilgili süreci anlattı. Tasarının gidişatından Türk-İş’in endişeli olduğu belirtilen ilanda, itirazlar 5 maddede yoğunlaştı.

 

İlk itiraz yasalaştı
İlanda itiraz noktalarının ilki olarak, sendikanın işkolunda çalışmayanların ve işçi olmayanların da sendika kurabilmesi yönündeki düzenleme gösterildi. Ancak ilandan saatler önce söz konusu düzenleme Meclis’ten geçmişti. Önceki gece görüşmeler sırasında maddeye, ‘fiilen çalışanlar’ maddesi eklendi. Ancak o işkolunda çalışmayanların sendika kurucusu olması düzenlemesinden geri adım atılmadı. Bir başka deyişle tasarının yasalaşmasından sonra ‘fiilen çalışan’ herkes istediği sektörde sendika kurucusu olabilecek.
Türk-İş’in ilanında, sıfır baraj maddesi de yer aldı. Bir süredir tartışma yaratan düzenlemenin önergelerle tasarıya eklenmesine kesin gözüyle bakılıyor. Düzenleme Türk-İş’le Hak-İş’i de karşı karşıya getiren düzenleme olarak öne çıkıyor. Türk-İş, yasa çıktıktan sonra 2009 istatistiklerine göre yetkili olan sendikalara bir kez daha yetki verilmesini ve böylece bu sendikaların 3 yıl süreyle koruma altına alınmasını istiyor. Hak-İş ise, sıfır baraj talep ederken sıfır barajın 15 Eylül 2012 itibariyle kurulmuş olan ve Ekonomik Sosyal Konsey üyesi sendikalar için geçerli olmasını talep ediyor. Türk-İş, Hak-İş’in sıfır baraj düzenlemesini kendi bünyesinde kurulmuş olan Medya-İş ve Öz Büro-İş sendikası için istediğini belirtirken işverenler de sıfır baraja muhalif duruş sergiliyor. Ancak itirazlara karşın genel beklenti, sıfır barajın geleceği yönünde.
Türk-İş’in ilanında ‘yetkide işverenlerce yapılacak itirazla sürecin durdurulabilmesi, grev yapan işçilerin işyeri önüne çadır dahi kuramaması’ da yer aldı.

bigPara.com