İşçi zammında uzlaşma

Türk-İş pazarlığı bitirdi. 1200 YTL'den az maaşlara 120 YTL seyyanen zam, fazla maaşlara ise yüzde 10'luk artış
verilecek.

ANKARA - Kamuda çalışan 371 bin işçi adına Türk-İş'in hükümetle sürdürdüğü toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, beşinci etapta anlaşmayla sonuçlandı. Toplu iş sözleşmesiyle, kamu işçilerine birinci yıl 1200 YTL'ye kadar olan maaşlara seyyanen 120 YTL zam yapılacak. 1200 YTL'nin üstündeki maaşlara da ilk yıl için yüzde 10, ikinci yılın her bir altı aylık dönem için yüzde 3'er zam verilecek. Buna göre, birinci yıl ortalama işçi maaşı 1320 YTL
olacak. Maaşı 1200 YTL'nin altında bulunan işçilere verilecek seyyanen 120 YTL'lik zam, kamu ücretleri arasında denge arayışı olarak değerlendirildi.
Ortalama 1320 YTL
Hükümet adına toplu iş sözleşmesi görüşmelerini yürüten Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Türkİş Genel Başkanı Salih Kılıç başkanlığındaki Türk-İş heyeti, önceki gün akşaam saatlerinde başlayan beşinci tur görüşmelerini 6.5 saatlik toplantının ardından gece yarısında anlaşma ile sonuçlandırdılar. Toplu iş sözleşmesiyle, kamu kesiminde çalışan işçilere birinci yıl için yüzde 10, ikinci yılın her bir altı ayı için ise yüzde 3'er oranında zam verilecek.
İkinci yılın birinci altı ayında, enflasyon oranının yüzde 3'ü aşması durumunda, farkın yüzde 80'i, ikinci 6 ayında enflasyon oranı yüzde 3'ü aşarsa farkın tamamı ücretlere yansıtılacak.
Sözleşme ile halen 600 YTL civarında olan kamudaki en düşük işçi ücreti 120 YTL'lik seyyanen zamla birinci yıl 720 YTL'ye yükselecek. Ortalama işçi maaşları ise birinci yıl 1320 YTL, ikinci yılın ilk yarısı 1359.6, ikinci yarısı ise 1400.5 YTL olacak.
Şahin'den teşekkür
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 371 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sağlanan mutabakatın kamu işçilerine, üye bulundukları sendikalara ve Türk-İş'e hayırlı olmasını diledi. Şahin, Türk-İş yöneticilerine yapıcı yaklaşımları nedeniyle teşekkür etti.
Türk-İş memnun
Türk-İş Genel Başkanı Kılıç da sendikaların, hemen hemen altı aydan bu yana toplu iş sözleşmesi görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti. Kılıç, işçi ücretlerine birinci yılın tamamı için yüzde 10 zam yapılacağına işaret ederek, böylece, işçilere daha fazla katma değer yaratan bir düzenlemeyi sağladıklarını vurguladı.
Toplu iş sözleşmesinde, idari maddelerdeki kazanılmış hakları koruduklarını belirten Kılıç, sosyal hakların da ücretler oranında artırılmasına karar verildiğini kaydetti. İstek dışı emeklilik konusunda bir önceki toplu iş sözleşmesindeki hükümlerin korunduğunu belirten Kılıç, "Bu sözleşmenin, hem işçilere, hem işyerlerine, hem ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Sayın Başbakan Yardımcımızın da gerekli hassasiyeti göstermesi ve işçilere sözleşmenin daha yararlı hale gelmesi konusundaki katkıları dolayısıyla teşekkür ediyorum" dedi.
Bu arada, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise, Türk-İş'in toplu iş sözleşmeleri ile ilgili olarak kendilerini bilgilendirmediğini söyledi. Sözleşmenin kapsadığı 371 bin işçinin yaklaşık 40 bininin Hak-İş üyesi olduğunu anımsatan Uslu, "İmzalanan toplusözleşme, 2 milyona yakın memura verilecek zammın da rayicini belirleyecek. Türk-İş'in, bu nedenle işçi ve memur konfederasyonlarına bilgi vermesi gerekirdi. Toplu iş sözleşmelerini tek başına belirlemeye hakkı yok. Hukuken yetkisi var, ama hakkı yok" sözleriyle tepkisini dile getirdi.
Sıra memurlarda
Bu arada memurların toplu iş sözleşmese görüşmeleri ise 15 Ağustos 2005 tarihinde başlayacak. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, hükümetin, daha önce memurlara grev ve toplu iş sözleşmesi hakkı tanıyacağını taahhüt ettiğini hatırlatarak, 2005 yılında hükümetle toplu iş sözleşmesi masasına oturmayı arzuladıklarını dile getirdi. Ahmet Aksu, hükümetle memur sendikaları arasında yapılacak toplu görüşmelerde, en düşük memur maaşının 950 YTL'ye çıkarılması yönündeki taleplerini ileteceklerini ifade etti.