İşçiden özelleştirmeye karşı filmli protesto

Özelleştirmelere karşı açtığı iptal davalarıyla öne çıkan Petrol-İş Sendikası, Tüpraş'ın özelleştirme ihalesinin iptali için hukuk mücadelesini sürdürürken, Ağustos ayında 81 ildeki yerel televizyonlar başta olmak üzere...

ANKARA - Özelleştirmelere karşı açtığı iptal davalarıyla öne çıkan Petrol-İş Sendikası, Tüpraş'ın özelleştirme ihalesinin iptali için hukuk mücadelesini sürdürürken, Ağustos ayında 81 ildeki yerel televizyonlar başta olmak üzere gösterime verilecek propaganda filmleri ile kamuoyu oluşturmaya odaklandı. Petrol İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın, "Bu özelleştirme durdurulabilirse bundan sonra kolay kolay özelleştirmeye gidilemez" dedi.
Özelleştirilecek kurumların istihdam ve verimlilik sorunları bulunmadığına dikkat çeken Öztaşkın şöyle konuştu: "Tek taraflı empoze edildi. Özelleştirmede oluşan 'evet-hayır' ikilemini, toplumsal faydayı gündeme getirmeye çalıştık. 20 yıllık özelleştirme süreci tam bir fiyasko. Suç dosyaları oluşturduk. Özelleştirmede toplumda havanın değişmeye başlandığını görüyoruz." Öztaşkın, Tüpraş'ın neden özelleştirilmemesi gerektiğini anlatmak için hazırlanan 32 saniye ve iki dakikalık filmlerin ağustostan itibaren 81 ilde yerel tv ve olanak bulunursa ulusal tv'lerde gösterileceğini söyledi.