İşçiden yine özelleştirme eylemi

Tüpraş işçileri, tesislerin özelleştirilmesine karşı eylemler çerçevesinde yarım gün iş bıraktı. Petrol-İş Sendikası yaptığı yazılı açıklamada...

İSTANBUL - Tüpraş işçileri, tesislerin özelleştirilmesine karşı eylemler çerçevesinde yarım gün iş bıraktı. Petrol-İş Sendikası yaptığı yazılı açıklamada, Tüpraş'ın Aliağa, Kırıkkale, Kocaeli ve Batman'daki dört rafinerisiyle Yarımca Petro-Kimya'da çalışan Petrol-İş üyesi işçilerin yarım gün iş bırakma eylemiyle Tüpraş'ın satışını protesto ettiklerini duyurdu.
Açıklamada, Petrol-İş Sendikası yöneticileriyle Tüpraş işçilerinin bir bölümünün TBMM CHP Grubu toplantısına katılmak üzere Ankara'ya hareket ettikleri de kaydedildi.
Tüpraş'ın yüzde 51 hissesinin 12 Eylül'de ihaleyle Koç-Shell ortaklığına satıldığı hatırlatılan açıklamada, her iki satışla ilgili sendikanın açtığı davaların sürdüğü vurgulandı. Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın, bu ortaklık yapısının her an değişebileceğine dikkat çekerek, Shell'in payının yüzde 49'a çıkabileceğine dikkat çekti. Öztaşkın, şartnamede buna ilişkin hüküm bulunmadığını belirterek "Koç-Shell ortaklığının bugünkü durumu, yabancı sermayeye karşı tepkileri önlemek açısından izlenen bir stratejidir" dedi.
"Tüpraş gibi stratejik kuruluşların kamuda kalması gerekir" diyen Mustafa Öztaşkın şöyle devam etti: "Tüpraş'taki yüzde 14.76'lık satış da, yüzde 51'lik blok satış da Türkiye'nin zararınadır."