'İşçi'veren AŞ

'İşçi'veren AŞ
'İşçi'veren AŞ
Toplusözleşme masasında karşılıklı oturan işçi sendikası Türk Metal ve işveren örgütü MESS işçileri eğitmek için ortak şirket kurdu.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Metal sektöründe toplusözleşmelerin yenilenmesine günler kaldı. En büyük metal işçi sendikası Türk Metal ile işveren sendikası MESS kıyasıya çarpışacak. Geçen yıl Birleşik Metal İş’in grev ile kazandığı yüksek zammı şimdi Türk Metal üyeleri istiyor. Ancak toplusözleşme görüşmelerinde bütün kozlarını oynayacak iki karşı taraf sessiz sedasız bir ortaklık içinde. Konu işçilerin mesleki eğitimi. Özellikle metal ve otomotiv işkolunda çalışan işçilerin işe alınmaları için mesleki yeterlilik belgesi alması gerekiyor. İşte tam bu ihtiyaçtan işçi sendikası ile işveren sendikasının ortaklığı doğdu. Türk Metal ile MESS Avrupa Birliği projesiyle iki ayrı anonim şirket kurdu. Şirketlerden Mesleki Eğitim Merkezi Tic. AŞ (MEMAS) işçileri ve beyaz yakalılara mesleki eğitim verecek. Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi AŞ (SİBEM) ise Türk Metal üyeleri başta olmak üzere metal ve otomotiv işkolunda çalışanların Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) onaylı sertifikalarla belgelendirmek için sınavlar düzenleyecek.
İki şirketin yönetim kurulları sendika ve işveren örgütü tarafından paylaşıldı. MEMAS’ın yönetim kurulu başkanlığını Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, SIBEM’in yönetim kurulu başkanlığını MESS Genel Başkanı Tuğrul Kudatgobilik üstlendi. 

Sınav ücreti 550 lira +KDV
MEMAS ile MESS ve Türk Metal Sendikası mesleki eğitim merkezleri kuracak. Bu merkezlerde verilecek eğitim ücreti ise belirtilmiyor. Bunun için eğitimin kapsamı ve katılacak kişi sayısının bilinmesi gerekiyor. SIBEM ise, başta Türk Metal üyeleri metal ve otomotivde çalışanlara sınavla sertifika verecek. İlk sınav başvuru ücreti 550 lira+ yüzde 18 KDV. Sınav tekrar ücreti 500 lira + yüzde 18 KDV.
Türk Metal Sendikası Eğitim ve Proje Koordinatörü H. Miray Vurmay MEMAS’ta şu an beyaz yakalı eğitimleri verildiğini, işçi eğitimlerinin ise TÜRKAK’tan akreditasyon belgesinin alınmasıyla hemen başlayacağını belirtti. İki şirketin organik bağının olmadığını ve tamamen şeffaflık üzerine kurulu olduğunu söyleyen Vurmay MEMAS’ta eğitim alanın SIBEM’de sertifika alacağının garantisi olmadığını kaydetti.
Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu ise eğitimlerin işverenin sorumluluğunda olduğuna vurgu yaptı. Müftüoğlu “Ahlaki olarak işçi sendikası ile işveren örgütünün ortak şirket kurmaması gerekir. İşçinin emeğinin niteliklendirilmesi işveren sorumluluğundadır ve bu gelir kapısı olarak görülemez. Hatta sınıfsal olarak işçinin mücadelesini yürütecek işçi sendikasının işveren örgütüyle işçi üzerinden para kazanması çok daha feci” diye konuştu.

Türk Metal’İn İştİraklerİ
Büyük Anadolu Didim Resort
Büyük Anadolu Otel Ankara
Büyük Anadolu Hotel Girne
Büyük Anadolu Otel Ereğli
21 ilde ve Girne’de gayrimenkuller

SIBEM’İn yönetİcİlerİ
Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik:
(TİSK Yönetim Kurulu Başkanı, MESS Genel Başkanı)
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:
Pevrul Kavlak (Türk Metal Genel Başkanı)
Üye: Bedirhan Çelik (Uzel Holding Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi)
Üye: İsmail Dursun (Türk Metal Genel Teşkilatlandırma Sekreteri)
Üye: Muharrem Aslıyüce (Türk Metal Genel Sekreteri)
Üye: İsmet Sipahi (MESS Genel Sekreteri)

memas’In yönetİcİlerİ
Yönetim Kurulu Başkanı: Pevrul Kavlak
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: Tuğrul Kudatgobilik
Üye: İsmet Sipahi
Üye: Mehmet Soyupek (Türk Metal Genel
Mali Sekreteri)
Üye: Bedirhan Çelik
Üye: Yavuz Gökçe (Türk Metal Genel Eğitim ve Toplu İş Sözleşmesi Sekreteri)

bigPara.com