İsdemir işçisi mahkeme yolunda

İSKENDERUN - İsdemir (İskenderun Demir Çelik Fabrikaları) Çalışan ve Emekliler Yardımlaşma Derneği Başkanı Bayram Özarslan, demirçelik işçisinin ücretlerinin yüzde 35 düşürülmesini tasvip etmediklerini, gerekirse konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi. Özarslan, geçen yıl sonlarında işverenin açıkladığı aşırı rekor üretim ve karlardan sonra böyle bir indirimin büyük bir adaletsizlik olduğunu savundu. Söz konusu kesintinin işçi bayramı kabul edilen 1 Mayıs’tan itibaren başlatılmasının üzüntü verici olduğunu belirten Özarslan, işçilerinse kesintiden dolayı tedirgin olduklarını söyledi.

‘Kararı kabul etmiyoruz’
Özarslan, kesintiyi tasvip etmediklerini belirterek, şunları söyledi: “İşçilerimiz çok huzursuz ve üzüntülü. Bunu tasvip etmemiz söz konusu değil, kararı geri aldırmaya çalışacağız. 16 aylık süreyi neye istinaden test ettiklerini de anlayabilmiş değiliz. İskenderun ve çevresinde yaklaşık 10 bin demirçelik çalışanı ve emeklisi bulunuyor. Bu kişiler zor durumda. Sözleşme, Özelleştirme İdaresi’nin kararı gereği 6 binden aşağı işçi çalıştırılamaz orada. 2 bin kişinin işten çıkarılmasının alternatifi olarak (maaşları kestik) deniyor ama bu bizce ’ya kabul et ya çıkarılacaksın’ anlamına geliyor. Ama sendika da işveren de biliyor ki, çıkartılma söz konusu olamaz.
İşçilerimiz rahat olsun, haklarını sonuna kadar arayacak, sorunlarının çözümü için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Çalışanlarımız şu anda baskı altında, herhangi bir işlem yapamıyorlar. Ücretlerin eski düzene getirilmesi ve toplu sözleşmenin uygulanması için, gerekirse yargıya gideceğiz. (dha)