İsdemir'de 'altın' kavgası

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın itirazı üzerine İskenderun 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İskenderun Demir Çelik Fabrikaları'nda (İsdemir) altın hisse kapsamındaki bir yönetim kurulu üyesi ile...

ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın itirazı üzerine İskenderun 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İskenderun Demir Çelik Fabrikaları'nda (İsdemir) altın hisse kapsamındaki bir yönetim kurulu üyesi ile bir denetçinin bazı kararlarda oyunun aranmasına ilişkin konulan ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.
Erdemir'in bağlı ortağı İsdemir'de özelleştirme sonrası yatırımların devamını sağlamak amacıyla oluşturulan altın hisseyi temsil eden bir yönetim kurulu ve denetim kurulu üyesine yetki verilmesine karşı İskenderun Çalışanları Vakfı tarafından açılan davada ihtiyatı tedbir kararı konulmuştu. ÖİB, altın hissenin oluşturulmasının sermaye piyasası ile yürürlükteki diğer mevzuata uygun olduğunu belirterek, ihtiyatı tedbir kararının kaldırılmasını talep etmişti.
İskenderun Çalışanları Vakfı'nın geçen hafta açtığı vada mahkeme bir yöneidenkurulu üyesi ile denetçinin ÖİB'nin göstereceği aday arasından seçilmesi ve şirketle ilgili kararlarda bu hisseyi temsilen yönetim kurulu üyesinin oyunun bulunma zorunluluğuyla ilgili genel kurul kararının yürürlüğünün durdurulması için ihtiyati tedbir kararı vermişti.
Altın hisse Divhan'ı da kapsıyor
Erdemir'de özelleştirme öncesi sözleşme değişikliği yapılarak hissedarların haklarını korumak, şirketin ve bağlı ortaklıklarının kapatılmasını önlemek ve yatırımların devamını sağlamak amacıyla imtiyazlı hisse (altın hisse) oluşturulmuştu. Böylece (A) Grubu hisseler adına oluşturulan altın hisseyi temsilen yönetim kurulunda bir üye görevlendirilmiş olacak. Altın hisse, İsdemir ile Divhan'ı da kapsıyor. Erdemir'in Özelleştirme İdaresi'ne ait yüzde 46.12 hissesinin blok satışı ihalesi çerçevesinde 4 Ekim'de yapılan nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklifi 2.77 milyar dolarla OYAK vermişti.