İsim değiştiren yeni yerli Accent AB yolunda

Hyundai Accent, tamamen yenilenen görünümü ve Accent Era adıyla Avrupa'da ilk olarak Türkiye yollarına çıktı.

İSTANBUL - Hyundai Accent, tamamen yenilenen görünümü ve Accent Era adıyla Avrupa'da ilk olarak Türkiye yollarına çıktı. Bugüne kadar Türkiye'de 135 bin adetten fazla satılan ve tüm dünyada yaklaşık 3.5 milyon kişi tarafından tercih edilen Hyundai Accent, 55 milyon doları Türkiye'de olmak üzere toplam 200 milyon dolarlık yatırımla üçüncü nesline kavuştu. Accent Era, Türkiye'de üretilip tüm Avrupa ülkelerine, Ortadoğu, Arabistan ve Afrika'ya ihraç edilecek.
Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Hyundai Motor Company'nin, İzmit'teki Hyundai Assan fabrikasının gücüne, bulunduğu pozisyon, işçilik kalitesi ve iç pazardan aldığı talebe güvendiğini ifade etti.Kibar, bu güvenin en büyük kanıtlarından birinin, bugün tanıtımını gerçekleştirdikleri yeni Accent modeli olduğunu vurgulayarak, "Avrupa'da ilk olarak Türkiye'de piyasaya çıkan yeni Accent, Assan için yeni bir dönemin başlangıcını simgelemektedir" dedi.
2006 yılında iç pazarda 24 bin adet Accent Era satmayı planladıklarını belirten Kibar, "Accent Era'nın ihracatına, 2006 yılının başında başlıyoruz. 2006 yılı içinde toplam 22 bin adet ihraç etmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca Era'nın bazı parçalarını Hindistan'a ihraç edip, güçlü bir sinerji yaratmak amacıyla Hyundai Motor Hindistan fabrikasından da bellibaşlı parçaları ithal edeceğiz" diye konuştu.
AB ülkelerinden önce ilk defa Türkiye pazarına sunuyan araç, fiyatları, motor ve donanım seçeneklerine göre 23 bin 450 YTL ile 34 bin 100 YTL arasında değişiyor. Era 1.4 DOHC, 1.6 CVVT benzinli ve 1.5 CRDi-VGT dizel olmak üzere üç motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. 1.4 lt motor 97 PS güç üretiyor. 5 ileri manuel şanzımanla 177 km/s'lik maksimum hıza çıkan motor, sıfır-100 km/s hızlanmasını 12.3 saniyede yapıyor. 100 km'de 6.5 litrelik ortalama yakıt tüketiyor.