'İsim net olsa daha iyi olurdu'

Merkez Bankası Başkanı atamasındaki belirsizliğe ilişkin eleştirilere Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de katıldı. Çeşitli konularda hükümetteki diğer bakanlarndan farklı tavır gösteren Şener "Bu konuda o muydu...

ANKARA - Merkez Bankası Başkanı atamasındaki belirsizliğe ilişkin eleştirilere Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de katıldı. Çeşitli konularda hükümetteki diğer bakanlarndan farklı tavır gösteren Şener "Bu konuda o muydu, bu muydu tartışması yapılıyor. İsim net olsa daha iyi olabilirdi" dedi. Atılım Üniversitesi'nde bir söyleşiye katılan Şener, soruları yanıtladı. Bir öğrencinin ABD'de Merkez Bankası Başkanı'nın görev devrinden üç ay önce belirlendiğini anımsatarak, "Bizde neden halen başkanın kim olduğu belli değil" sorusuna Şener şu yanıtı verdi:
"ABD'de üç ay önce yeni başkanın kim olacağı belirleniyor. Birçok ülkede de bizde olduğu gibi atanacak isim diğerinin görev süresi dolduğunda açıklanıyor. Gelenek bu. Orhan Gencebay'ın bir şarkısı var 'Aşkı ben mi yarattım' diye. Bu adeti ben yaratmadım. Tartışmalar oluyor 'o muydu bu muydu' diye. Atanacak isim çok net belli olsa daha iyi olabilirdi."
Bakan Abdüllatif Şener, eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin görev süresinin neden uzatılmadığına ilişkin soruyu da "Serdengeçti dönemi problemli değildi. Hükümetle birlikte oluşturulan politikalar ve bankanın operasyonel bağımsızlığı çerçevesinde çok düzgün yönetim sergiledi. Ama tek isme muhtaç olduğumuz şeklinde bir tablo çizilemez. Belki de söz konusu başarının kişiden değil, kurumsal yapıdan kaynaklandığını göstermek için değişikliğin yapılması iyi oldu" diye yanıtladı.
Merkez'de ilginç görevlendirme
Bu arada Merkez Bankası'nda ilginç bir görevlendirme oldu. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada Girgiç'in, bankanın 75'inci kuruluş yıldönümü faaliyetleriyle görevlendirilmesi nedeniyle, kamuoyuyla ilişkilerin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için basın mensuplarının İletişim Genel Müdür Yardımcısı Aydın Özmen'le temasa geçmeleri istendi.