İşimden çok memnunum

İşimden çok memnunum
İşimden çok memnunum

İMKB Başkanı İbrahim Turhan, piyasaya dışarıdan yapılan müdahalelerin sevimsiz ve arzu edilmez olduğunu söyledi.

SPK Başkanlığı için adı geçen İMKB Başkanı İbrahim Turhan, "Şu anda yaptığım işten ve halimden son derece memnunum" dedi.

Sermaye Piyasası Kanunu’nun Meclis’teki görüşmeleri sırasında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın önergesiyle görevden alınan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray’ın yerine ismi gündeme gelen İMKB Başkanı İbrahim Turhan, böyle bir gelişmeyi duymadığını söyledi. Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) tarafından düzenlenen, “TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi 2012” kokteylinde konuşan Turhan bir basın mensubunun “SPK Başkanlığı için sizin isminiz gündemde” demesi üzerine, “Şu anda sizden duyuyorum bunları. Şu anda yaptığım işten gayet memnunum. Beni burada başarısız mı buluyorsunuz? Bana yeni yaratmaya çalışıyorsunuz. Halimden son derece memnunum” değerlendirmesini yaptı. Bakan Babacan, Akgiray’ın görevden alınmasına ilişkin olarak, “Performanslarıyla ilgili sıkıntılar var. Sermaye piyasalarında performans sıkıntısı var” değerlendirmesinde bulunmuştu. 

Öncelik altyapıda
TÜYİD tarafından düzenlenen kokteylde konuşan Turhan, Borsa İstanbul ’da Hazine payının yüzde 49 olmasının, aslında hükümetin özel sektöre, piyasaya ne kadar önem verdiğini, burada asıl belirleyici olanın kim olması gerektiğini açıkça gösterdiğini belirtti. Turhan, 1998 yılına kadar dünyanın en iyi beş teknolojisinden birine sahip İMKB’nin o tarihten sonra gerekli teknoloji yatırımlarının hayata geçirilmemiş olması nedeniyle bu etkinliğini koruyamadığını vurguladı. İstanbul’un dünyanın önde gelen finans merkezlerinden biri olması için öncelikle yapılması gereken konunun altyapı olduğunu vurgulayan Turhan, “Önümüzdeki yılın ortalarına kadar stratejik ortaklıklar tesis etmek yoluyla bu anlamda da bir açılım sağlayacağımızı düşünüyorum. Stratejik ortaklıklardan kastımız hem teknoloji hem de know-how anlamında, bizimle paylaşılacak bir değerdir. Biz borsa yönetimi olarak para verip bir teknolojiyi almayı hem de onun esiri olmayı istemiyoruz. Teknolojinin sahibi olmak bizim için çok önemli. Stratejik ortaklık arayışına girmemizin temelinde yatan sebep bu. Bu anlamda da biz müracaat eden değil, müracaat edilen borsa olduk” dedi. 

Ofansif olacağız
Sertifikalar pazarını açarak yeni bir yapılandırılmış ürün kazandırdıklarını ve hem varantlarla hem sertifikalarla ilgili çalışmaların devam ettiğini anlatan Turhan, “Bundan sonra müdafaa yapan değil, atak yapan, ofansif oynayan kurum olacağız” dedi.