İşini bilen Başkanvekili!

İşini bilen Başkanvekili!
İşini bilen Başkanvekili!
İşçi ve emekçilerin, 'mezarda emeklilik' olarak nitelendirdiği SSGSS yürürlüğe girmeden önce Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanvekili Mustafa Ertek'in de çocuklarını sigortalattığı öğrenildi

MESUT HASAN BENLİ


ANKARA - Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yürürlüğe girmeden 5 ve 13 yaşlarındaki iki çocuğunu ‘mezarda emekli’ olmaması için bir şirkette sigortalı yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Veysel Uyar’a yönelik eleştiriler sürerken benzer bir uygulamayı da Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanvekili Doç. Dr. Mustafa Ertek’in de yaptığı ortaya çıktı. Mustafa Ertek, 11 ve 16 yaşlarındaki iki çocuğunu bir günlüğüne bir reklam ajansında sigortalattığı belirlendi. Doç. Dr. Ertek, Radikal’in konuyla ilgili sorusuna “Bu özel bir durum. Haber değeri olan bir şey değil” demekle yetindi.

Uyar da sigortalatmış
İşçi ve emekçilerin, ‘mezarda emeklilik’ olarak nitelendirdiği SSGSS’nın yürürlüğe girmeden önce çok sayıda vatandaş çocukların erken emeklilik hakkı kazanması için sigortaladı. Bu uygulamayı devletin üst düzey bürokratlarının da yaptığı birer birer ortaya çıkmaya başladı. SGK Başkan Yardımcısı Veysel Uyar’ın ardından, son günlerde domuz gribi aşısı nedeniyle gündemde olan Refik Saydam Hıfızssıhha Merkezi Başkanı Mustafa Ertek de 11 ve 16 yaşlarındaki iki çocuğunu bir günlüğüne sigortalattığı ortaya çıktı. Ertek, normal koşullarda sigortalı olması düşünülemeyecek 11 ve 16 yaşındaki iki çocuğunu ‘5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe’ girmesinden bir gün öncesinde ve bir günlüğüne sigortalattığı belirlendi.

Kanuna karşı hile Yıllık yaklaşık 80 milyon TL’lik bir bütçeyi yöneten Kurum Başkanı Mustafa Ertek’in, kanuna karşı hile yoluna başvurması kurum içinde de tartışmalara neden oldu. Mustafa Ertek, 11 yaşındaki N.H ve 16 yaşındaki H.K adlı çocuklarını Özgün Reklam Pazarlama Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti’nde çalışıyor gösterdi. Ertek’in çocuklarının SSK Sigortalı Hizmet Dökümünde ‘Toplam Ödeme Gün Sayısı’ bölümünde sadece bir gün görünüyor. N.H ve H.K’nın işe giriş tarihleri ise 30 Nisan 2008 görünüyor. Ancak iki çocuğun işten çıkış tarihi de aynı. 30 Nisan 2008’de iki çocuğu için bir gün prim ödenen Doç. Dr. Mustafa Ertek’in çocukları, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra sigortalanmış olsaydı önceki yasanın sağladığı, erken emeklilik gibi avantajlardan yararlanamayacaktı. Mustafa Ertek’in çocuklarını sadece bir günlüğüne işe alan şirketin, aynı gün içinde 76 kişiyi de işe başlattığı iddia edildi.
Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanvekili Doç. Dr. Mustafa Ertek, Radikal’in konuyla ilgili sorularını yanıtsız bırakmayı tercih ederken “Bu özel bir konu, haber değeri olan bir şey değil. Ben yasayı eleştirebilecek konumda değilim” demekle yetindi.

Uyarı cezası verildi
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) yürürlüğe girmeden benzer skandal uygulamaya da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Veysel Uyar da imza atmıştı. Veysel Uyar iki çocuğunu söz konusu yasa yürürlüğe girmeden önce bir reklam şirketinde bir günlüğüne sigortalı olarak göstermişti.
Ancak bu ortaya çıktıktan sonra Veysel Uyar’ın etik davranmadığı kararı Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığınca SGK Başkan Yardımcısı Uyar hakkında başlatılan soruşturmanın ardından bakanlık müfettişleri bir rapor hazırladı. Raporda, Uyar’ın çocukları için Nisan ve Mayıs döneminde üç ve yedi gün prim ödemesi yapıldığı ifade edilerek, Sosyal Güvenlik Kontrol Memurlarınca yapılan denetleme neticesinde çocuklara ait işe giriş bildirgelerinin gerçeğe dayanmadığı gerekçesiyle iptal edildiği bilgisine yer verildi. Yapılan tüm bu tespitlerin ardından, bakanlığın da onayıyla Veysel Uyar’a 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125-A/e fıkrası gereğince uyarı cezası verilmesine karar verildi.

bigPara.com