Siyaseti aşan hesap

İmza attı, geldi
National Bank of Greece (NBG) Yönetim Kurulu Başkanı Takis Arapoglou, Finansbank'ı alır almaz İstanbul'a geldi: "Ankara ile Atina arasında olası riskler, Kıbrıs'a dair gerginliklerden çok, Türk ekonomisindeki gelişmelere bakarak karar verdik."
Özyeğin: Büyüyeceğiz
Arapoglou, "Ülkenin parlak geleceğine yatırım yaptık" dedi. Finansbank'ın kurucusu Hüsnü Özyeğin: "Ortaklık, Ege'de işbirliğini artıracak. Yönetimi bırakmıyorum, Finansbank büyüyecek. Ben de Hollanda, Rusya, Romanya Finansbank'ı alacağım."

İSTANBUL - Atina'da Finansbank'ın yüzde 46 hissesini satın almak için imza attıktan birkaç saat sonra özel uçağıyla akşam saatlerinde İstanbul'a gelen NBG'nin (National Bank of Greece) Yönetim Kurulu Başkanı Takis Arapoglou, "Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanabilecek siyasi risk veya Kıbrıs ile ilgili ortaya çıkabilecek gerginliklerden çok Türk ekonomisinde yaşanan olumlu gelişmelere odaklandık. Türkiye'nin parlak geleceğine yatırım yaptık" dedi.
Türkiye ile Yunanistan arasında olası siyasi risk veya Kıbrıs sorunuyla ortaya çıkabilecek gerginliklerden çok Türk ekonomisindeki olumlu gelişmelere odaklandıklarını belirten Arapoglou, "Bu pazarın cazip ve geleceğinin parlak olduğunu gördük. Bölgesel güç olmamıza büyük katkı yapacağı için Türkiye'de önemli yatırım kararı aldık" diye konuştu.
Yunanistan'da büyümek zor
Atina'daki imzadan sonra Finansbank'ın kurucusu Hüsnü Özyeğin'le İstanbul'a gelen Takis Arapoglou, Çırağan Sarayı'ndaki kutlama yemeğinde soruları yanıtladı.
Türkiye'de 2.7 milyar dolarlık büyük yatırım yapıyorsunuz. İki ülke arasında yaşanabilecek gerginlik sizi ürkütmüyor mu?
Yatırım yaparken hem ekonomik, hem de siyasi riskleri düşünürüz. Türkiye, ekonomide çok önemli başarılar elde etti. Bizi Türkiye'ye çeken de işte bu başarılar oldu. Üstelik bizim en büyük banka olduğumuz 10 milyon nüfuslu Yunanistan'da daha da fazla büyümemiz mümkün değil. Türkiye bize önemli bir bölgesel güç haline gelme olanağı sağlayacak. Türkiye ile Yunanistan arasında bir gerginlik olur mu bilemem. Ekonomik ve ticari ilişkilerin artık siyasetten çok etkilenmeyeceğini düşünüyorum.
İki ülke arasında çözülememiş Kıbrıs sorunu var. Burada risk görüyor musunuz?
Kıbrıs sorununun çözümü konusunda bugüne kadar önemli ölçüde yol alındı. Bundan sonra da çözüm yolunda ilerlenebileceğini düşünüyorum. Ancak, öngöremediğimiz riskler de gündeme gelebilir. Ben yine de tüm bunların Türkiye'de Finansbank'la bankacılık sektöründe faaliyet göstermemizi etkileyeceğini düşünmüyorum.
Türkiye'de kendi açınızdan gördüğünüz herhangi bir siyasi risk var mı?
Ben siyasetçi değilim. Siyasetten de anlamam. Ancak, Türkiye Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik için yolunu belirledi. Şimdi müzakereler başladı. Müzakere sürecinde yalpalanmalar olabilir. Ama Türkiye'nin gideceği yol artık belli, o da Avrupa Birliği. Türkiye'nin Avrupa Birliği yolundan geri dönebileceğini düşünmüyorum. Zaten bizi Türkiye'ye politika getirmedi. Ancak iki banka arasındaki işbirliğinin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkıda bulunacağını düşünüyorum. Yunanistan'dan ülke dışına giden en büyük yatırım bizimki olacak. Bu açıdan bir rekor kırmış olacağız. Finansbank, National Bank of Greece'in büyüme yolunda büyük bir adımı oluşturacak. Yunanistan'ın 10 milyon, Türkiye'nin 70 milyon nüfusu var. Türkiye büyük pazar. Türkiye ile daha da büyüyeceğimizi düşünüyorum. Finansbank'a yapacağımız yatırım, toplam yatırımlarımızın yüzde 20'sini oluşturacak.
'İyi yönetilen bankayı seçtik'
National Bank Of Greece (NBG) Yönetim Kurulu Başkanı Takis Arapoglou, "Türkiye'de küçük-büyük başka bankaları da inceledik. Ancak, NBG'ye en iyi uyum sağlayacak banka olarak Finansbank'ı gördük. Finansbank'ın iyi yönetilen bir banka olması dikkatimizi çekti. Bu yüzden de Finansbank'ı seçtik" dedi.
Arapoglou, "Finansbank'ın adı artık Finanstakis olur" benzetmelerine gülerek şu yanıtı verdi: "Finansbank'ın adı, logosu değişmeyecek. Aynı şekilde yoluna devam edecek" dedi.
Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin de, bankanın logosunun kısa öyküsünü aktardı: Finansbank'ı 18 yıl önce kurarken logomuzu bana reklamcı dostum Nazar Büyüm hediye etti. Logomuz artı ve çarpı işaretlerinin birleşmesinden oluşuyor. Nazar Büyüm, 'Artı ve çarpıyı bir arada logoya yerleştirmemiz, senin bu bankayı çok iyi büyüteceğini gösteriyor' demişti. İşler gerçekten de Nazar'ın düşündüğü gibi gelişti."
Kilit noktalara giriyoruz
NBG Yönetim Kurulu Başkanı Takis Arapoglou, "Finansbank'ın yönetimini değiştirmeyeceğinizi belirttiniz. Bu ne anlam geliyor?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Finansbank'ın başarılı yönetimi bizi çeken en önemli unsur oldu. Bu yüzden yönetime dokunmayı düşünmedik. Ancak, kredi komitesi, denetim, finansman gibi önemli noktalara NBG'yi temsil eden arkadaşlarımız girecek. Bunu da kesinlikle Finansbank'ın mevcut ekibine güvenmediğimizden yapmayacağız. Bizim ekibimizin de Finansbank'a önemli katkıları olacağını düşünüyoruz."
'İddialı olacağız'
Arapoglou, "General Electric (GE), BNP Paribas, Fortis gibi bankacılık devleri Türkiye'ye girdi. Bu pazarda nasıl bir strateji izleyeceksiniz?" sorusuna ise "Girdiğimiz bütün pazarlarda rekabetçi davranıyoruz. Türkiye'de de iddialı olacağız. Karşımızdaki büyük bankalarla kapışacağız" yanıtını verdi.'National Bank of Greece'i iki nedenle seçtim'
Finansbank hisselerini NBG'ye satmasının iki nedeni olduğunu belirten Özyeğin, ilkinin yönetimin devam etmesi, diğerinin bankanın müşteriyle ilişkisinin sürmesi olduğunu söyledi

Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, gazetecilerle yaptığı sohbette hisse satmak için National Bank of Greece (NBG)'i seçmesinin iki nedeni olduğunu söyledi.
"Bunlardan biri ceketimi alıp gitmek zorunda olmayışım" diye konuşan Özyeğin, "Yönetim değişmiyor. Ben ve benimle yanımda 20'li yaşların sonunda bankacılığa başlayan isimler kalıyor" dedi. Hüsnü Özyeğin ikinci neden olarak da Finansbank'ın müşterileriyle ilişkisinin devamını göstererek şu açıklamalarda bulundu:
'Tarz değişmeyecek'
"Yeni dönemde de Finansbank'ın bugüne kadar başarılı sonuçlar vermiş bankacılık tarzı değişmeyecek. Belki daha hızlı şekilde şube açabiliriz. Bireysel bankacılıkta büyüyebiliriz. Geleneksel kurumsal bankacılığımıza, proje finansmanına, ticari bankacılık gibi konularda da devam edeceğiz. Çünkü Türkiye'ye gelen birtakım yabancı bankalar KOBİ'lerden çekiniyorlar. Çünkü KOBİ'lerin hesabı kitabı belli değil filan. Ben bunları konuştuğum zaman Takis diyor ki Hüsnü bey bizde de durum aynı, siz devam edin. Müşterilerimiz de hisse satış sürecinde bize Hüsnü bey siz satıp gidiyorsunuz sonra ne olacak diyorlardı. Şimdi bizim hiçbir yere gitmediğimizi gördüler. Müşterilerimize bizim kadar yakınlığı ancak NBG gibi kendi kültürümüze yakın bir grup gösterebilirdi. Yaptığımız anlaşmayla Ege'nin iki yakasından büyük bir sinerji doğacak. Ortaklığımız, Ege'nin iki yakasında yeni işbirliklerini harekete geçirecek."
Pazarlık sürecine aktif şekilde katılan Hüsnü Özyeğin'in oğlu Murat Özyeğin de, 'Babam bu süreçte hep potansiyel alıcıların Türkiye'ye nasıl baktıklarını ölçtü. Bize sorular geliyordu Türkiye ilgili ilgili ve en akılcı soruların sahibi NBG idi. Babam diğer taliplerin sorularına bakınca onların Türkiye'yi anlamadıklarına karar verdi" dedi. Özyeğin, "Bu alım satıma imza atarken, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanabilecek gerginlikler sizleri düşündürmedi mi?" sorusu üzerine, "Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde iklim zaten çok olumlu değişmeye başlamıştı. Bizim bu ortaklığımızla birlikte belki iklimdeki olumlu değişiklik daha da artacak. Attığımız imza hem NBG'nin, hem de bizim çok cesur olduğumuzu ortaya koyuyor" yanıtı verdi.
Parayı ne yapacak?
Hüsnü Özyeğin, "2 milyar 774 milyon dolar paranız olacak. Bununla ne yapmayı planlıyorsunuz, kendinizi nasıl hissediyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Bir kere Finansbank'ı bırakmıyorum. Yüzde 10'a yakın hissem duruyor ve yönetim kurulu başkanı olarak devam edeceğim. Hollanda, Rusya, Romanya Finansbank'ı ben alacağım. Ayrıca Fiba ve Fina Holdingimiz var. Bunun haricinde bir risk sermaye şirketimiz mevcut. Bu şirket üzerinden kurumsal olarak yeni girişimcilere yüzde 10-15-20 gibi oranlarda ortak olup, onların önünü açacağım, destek vereceğim. Profesyonellik günlerimden farklı bir durum yok. O günlerdeki çalışma heyecanım Finansbank'ı kurduktan sonra da devam etti, şimdi de sürecek."
'Garanti istemedim'
Özyeğin, "Bankanızın yönetiminde kalmak dışında NBG'den garantiler aldınız mı? Örneğin size temettü garantisi verdiler mi?" sorusuna, "Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdüreceğim. NBG'den temettü garantisi istemek, kendime güvensizlik olurdu. Bana yakışmazdı, böyle bir garanti istemedim. Finansbank'ı 18 yıl önce kurdum, çalışma arkadaşlarımla Türkiye'nin beşinci büyük özel sektör bankası haline getirdik. Şimdi NBG ortaklığıyla daha da büyüyecek" yanıtı verdi.
Öte yandan, Finansbank'ın dün işleme açılan hisseleri, anlaşmada açıklanan bedelin cuma günkü kapanış fiyatından yüzde 7 düşük kalması nedeniyle geriledi. Hisseler günü yüzde 12.99 düşüşle 6.70 YTL'den tamamladı.
Arapoglou'nun dedesi Tekirdağ, kayınpederi İzmir doğumlu
2004 yılında başına geçtiği National Bank of Greece'i (NBG) atağa kaldıran Takis Arapoglou'nun aynı isimli dedesi Tekirdağlı.
17 yaşına kadar da İstanbul'da oturan dede Arapoglou daha sonra 1913 yılında ailesini toplayarak Sudan'ın başkenti Hartum'a göç etmiş ve daha sonra Mısır'ın liman kenti İskenderiye'ye yerleşmiş. Bir bankada memurluk yapan dede Arapoglou Türkçe biliyormuş ve bugün Yunanistan'ın en büyük bankasını yöneten torununa birkaç cümle de öğretmiş. Öğrendiği birkaç Türkçe sözcüğü unuttuğunu ifade eden Takis Arapoglou'nun eşinin babası da İzmir doğumlu ve beş yaşındayken Türkiye'den ayrılmış. Finansbank'ın hâkim ortağı olan NBG'nin başındaki Takis Arapoglou en geç bir ay sonra dede memleketi Tekirdağ'ı ziyaret edecek. Bunun nedeni ise Finansbank'ın Tekirdağ'da şube açmaya karar vermiş olması. Hisse satışından önce verilen bu karar Arapoglou'nu dedesinin memleketine götürecek.