İskandinavlar 'şartlı satış'la gelecek satılamayacak konut yapılmayacak

Geçtiğimiz haftalarda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın
İspanya'da görüp, Türkiye'de uygulanabileceğini açıkladığı konut satış modelinin bir benzerini uygulamak için İskandinav gayrimenkul yatırım devi Keops, ilk adımı attı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Geçtiğimiz haftalarda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın
İspanya'da görüp, Türkiye'de uygulanabileceğini açıkladığı konut satış modelinin bir benzerini uygulamak için İskandinav gayrimenkul yatırım devi Keops, ilk adımı attı.
Türkiye'ye AB Invest ile birleşerek giren ve 3 milyar dolarlık bir portföyü yöneten Danimarkalı Keops, Avrupa ve ABD'de yaygın biçimde kullanılan 'şartlı satış' sistemini Türkiye'de uygulamak için Sanayi Bakanlığı'ndan onay bekliyor.
Sisteme göre yatırımcı şirket, hazırladığı projeyi ya da inşaatı alıcılara sunuyor. Alıcılar da talep ettikleri konutun yüzde 5 ya da 10'unun bedelini bankaya ön ödeme şeklinde yatırarak, o konutu rezerve ediyor. Projeyi hazırlayan şirket, banka tarafından öngörülen sürede projenin yüzde 60'lık kısmını satamazsa erteliyor ya da inşaatı yapmıyor. Bu teklif kabul etme süreci boyunca ödenen para ise 'yediemin hesabı' olarak adlandırılan bir hesapta vadeli olarak tutuluyor. Eğer proje gerçekleştirilirse başvuranların ödeme ve kredi alımları iki yıl sonra hayata geçiriliyor. Bu sistemde yatırımcı şirket, inşaat firması ve bankanın birlikte hareket ettiğini ve her şeyin denetim altında olduğunu söyleyen Keops AB Gayrimenkul Geliştirme İnşaat Yatırım Genel Müdürü Zafer Arslan, "Bu sayede tüketici hangi projenin ne zaman biteceğini biliyor. Herhangi bir krizden etkilenmiyor ve ipoteğe dayalı konut finansman sistemini ve ödemelerini de iki yıl sonra başlatabiliyor. İnşaat şirketleri para kazanamayacağı projeyi yapmıyor, bankalar da kredilerini riske etmiyor" dedi.
'Nasılsa satarım' devri bitti
Geçen yıl konut alımlarında yaşanan hareketin kredi faizlerinin yüzde 1.08'lerden 2'nin üzerine çıkmasıyla durduğunu ve eskisi gibi 'nasılsa alım var' diye her projenin yapılıp satıldığı bir dönemin' kalmadığını vurgulayan Arslan, "Artık risk analizi yapma dönemi başladı" açıklamasını yaptı.
Maliyetlerin yükselmesiyle inşaat firmalarının bazı kısıntılar yapmak zorunda kalacağına dikkat çeken Arslan, "Bizim getirdiğimiz sistemde ise inşaat firmaları uluslararası firmalar tarafından denetleniyor. Herhangi bir risk oluşmuyor" diye konuştu.
Türkiye'de gayrimenkul pazarında hâlâ nakitle hareket edildiğini ama bu sürecin daha fazla devam edemeyeceğini de belirten Arslan şunları söyledi: "Türkiye'de yıllık 600 bin adet konutun üçte biri nakitle üretiliyor ama bu iş böyle yürümez."
Türkiye'nin şu anda ucuz ama çok güvenilir bir ülke olarak görülmediğini bunda da herhangi bir model uygulanmamasının etkili olduğunu vurgulayan Arslan şöyle devam etti:
"Yazlık ev pazarı açısından Türkiye metrekaresi 1000 bin avroluk fiyatlar nedeniyle ucuz durumda. İspanya'da fiyatlar 4-5 bin avro arasında. İspanya'da 7-8 milyon yazlık ev var ama Türkiye'de sadece İskandinavlar 5-6 bin yazlık eve sahip."
Ancak Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde olmasının yabancıların ilgisini çektiğini anlatan Arslan, "Gelecek güzel. Orta ve altındaki gelir seviyesine yönelik düşük fiyatlı konut talep görecek" ifadesini kullandı.'Çekmeköy'de tek odalı ev yok, açığı kapatacağız'
Türkiye'de şartlı satış sistemini ilk olarak Çekmeköy'de uygulayacaklarını aktaran Arslan, "Çekmeköy'de 240 daireli bir proje hazırlandı. Ataşehir'de çok olmasına rağmen bu bölgede tek odalı konutlar eksik biz bu eksikliği de gidermek istiyoruz" dedi. Arslan şunları anlattı:
"Türkiye gayrimenkul pazarının en büyük eksikliği uygun faizli mortgage (uzun vadeli ipoteğe dayalı konut finansman sistemi). Türkiye'deki konut piyasasındaki hızlı gelişim, mortgage kanununun çıkacak olması, konut stoğunun yeni deprem yönetmeliğini karşılayamaması, mevcut konut açığı, 70 milyonluk Avrupa Birliği'ne aday bir ülke olması yabancı yatırımcının gözünde Türkiye'yi gittikçe daha cazip kılıyor. 2006'ya kadar sadece alışveriş merkezleri ve ofis binalarına girmek isteyen yabancı yatırımcı, şu anda konut tarafında da ilgi gösteriyor. Ancak yabancı yatırımcı yatırım kriterlerini yerine getirecek olan konut projeleri halen azınlıkta. Biz bu anlamda piyasada ilk Avrupa firmasıyız.
Önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya Avrupa, Ortadoğu ve ABD kaynaklı birçok gayrimenkul firmasının hızla girmesi bekleniyor. Buna ilave olarak değişken faizli kredi sistemine geçilecek. Çıkmasını beklediğimiz yeni yasa sayesinde bankalar müşterilerinin risk değerlendirmelerini yaparak kişiye özel faiz verecek. Düşük riskli müşteriler, yüksek risklilerden daha düşük faizli kredi alacak. Yabancıların piyasaya girmesi Türkiye'deki konut açığının karşılanması, kişiye özel kredilendirme de ev sahipliğini artıracak."