İskender mönülerden çıkıyor!

İskender mönülerden çıkıyor!
İskender mönülerden çıkıyor!
Bursa'nın meşhur yemeği İskender'in tescillendiğine dikkat çeken Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, esnafa 'İskender Döneri'nin türevi olan tescilli markaların ismini kullanmayın" uyarısında bulundu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası; Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu, Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu’na İskender Döneri ile ilgili uyarı yazısı gönderdi.

Yazıda Türkiye çapında İskender Döneri’nin türevleri olan isimlerle satış yapıldığına dikkat çekilerek, bunun marka ihlaline neden olduğu belirtildi. Uyarı yazısında şu ifadeler dikkat çekti:

“İskender Döneri’nin türevleri olan ‘İskender’, ‘İskender Kebabı’, ‘Hakiki İskender Kebabı’, ‘Bursa İskender Kebabı’, ‘İskender Kebapçısı’, ‘Kebapçı İskender’, ‘Bursa Kebapçı İskender’ isimli markaların 1996 tarihinde Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiş olduğu ve marka sahiplerinin izinleri alınmadan Türkiye genelinde haksız olarak kullanılmasının marka ihlaline sebep olacağı belirtilmiştir.

HAKLAR MARKA SAHİBİNDE
Marka tescillerinden doğan hakların kapsamı, TPE’nin Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de düzenlenmiş olup, marka tescillerinden doğan haklar münhasıran marka sahibine ait olmaktadır. Bu kapsamda esnaf ve sanatkarların imal ettikleri ürünlerde ‘İskender Döneri’nin türevleri olan söz konusu tescilli markaların ismini kullanmamaları gerekmektedir. Esnafın idari yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için bilgilendirilmeleri gerekir.” ( Hürriyet )

 

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  Türkiye

  ,

  sanayi

  ,

  esnaf

  ,

  Karşı

  http://www.radikal.com.tr/138335113833513

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Büyük güç - user818285

  Tabi onlar da haklı, halka malolmuş yorumunu yapan arkadaş daha haklı. Artık sosyal medya gibi büyük bir güç varki bu şekilde ortaya çıkan lüzumsuzlukları anında değiştirmek gerek.

  HALKIN Yaygın OLARAK KULLANDIĞI İSİM ''MARKA '' OLMUŞ .... - Sebodil

  Halkın yaygın olarak kullandığı bir isim marka olmuş.Sahibine imtiyaz sağlıyor. Çok güzel. Peki , yanlış yetersiz verimsiz , piyade eğitimi anlayışının vesayetinde anlamadan ezberlemeyi ve takliti temel alan , ilmi metodun ve bilimsel düşünme disiplininin farkındalığını oluşturamayan, anlama ve anlatma becerisi başta olmak üzere tüm zihinsel becerileri körelten öğretim sisteminin olumsuzluklarını silecek yeni bir öğretim modeline benzer yasal güvence niçin sağlanmaz. İnsanlarımızın daha kaliteli öğrenim görmesi niçin istenmiyor. Açık ve net söylüyorum: Öğretim sistemine marka benzeri yasal bir güvence verilsin, iki yıl içersinde 2015 YGS Fen sınavı gibi sınavların ortalaması üç katına çıkar. 12 veya 13 yıl öğretim görenler arasında termometreyi okumayı beceremeyen kalmaz.Niçin Öğretim yöntemlerine yasal güvence verilmiyor???

  Halka Malolmuş - hypnosis

  Tamam Bursa'nın İskenderi bir başka ama "İskender" artık kelime olarak halka mallolmuştur. Denetimini asla yapamazlar. Ne amaçlanıyor, tüm restoranlar iskender satmasın mı? Adı başka birşey mi olsun "kalender" mesela? Herkes Bursa'ya para mı yatırsın?