İskenderun PSA-Akfen'in

TCDD'ye ait İskenderun Limanı'nın 36 yıllığına işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin ihalede en yüksek teklif, 80 milyon dolarla daha önce Mersin Limanı ihalesini kazanan PSA (Singapur)-Akfen (Türk) Ortak Girişim Grubu'ndan geldi.

ANKARA - TCDD'ye ait İskenderun Limanı'nın 36 yıllığına işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin ihalede en yüksek teklif, 80 milyon dolarla daha önce Mersin Limanı ihalesini kazanan PSA (Singapur)-Akfen (Türk) Ortak Girişim Grubu'ndan geldi.
Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Hasan Köktaş'ın komisyon başkanlığında gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmelerine 4 firma ve grup katıldı. Görüşmelere PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu'nun yanı sıra Ok Denizcilik, Global-Hutchison Ortak Girişim Grubu ve Limar Liman ve Gemi İşletmeleri katıldı. İhale teknik olarak sonuçlanırken, Rekabet Kurulu'nun görüşünün ardından İhale Komisyonu'nun kararı Özelleştirme Yüksek Kurulu'na sunulacak. En yüksek teklifi veren Akfen'in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın daha önce de Mersin Limanı'nda en yüksek teklifi verdiklerini hatırlatarak, Mersin'i konteyner, İskenderun'u kargo limanı haline getireceklerini söyledi. İskenderun'u önemli bir liman haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Akın, diğer liman ihaleleriyle de ilgileneceklerini açıkladı.