İskenderun'u Limar alıyor

Rekabet Kurulu, daha önce TCDD'ye ait Mersin Limanı ihalesini kazanan Akfen-PSA Ortak Girişim Grubu'na...

ANKARA - Rekabet Kurulu, daha önce TCDD'ye ait Mersin Limanı ihalesini kazanan Akfen-PSA Ortak Girişim Grubu'na, 'coğrafi pazarda hâkim durumunu daha da güçlendireceği' gerekçesiyle İskenderun Limanı'nın işletme hakkının devrine izin vermedi. Kurul, ihalede 80 milyon dolarlık fiyatın 250 bin dolar altında fiyatla ikinci sırada yer alan Limar A.Ş'ye devrinde ise bir sakınca görmedi. Kurul'un Tüpraş'ın özelleştirilmesine ilişkin kararını ise bugün açıklaması bekleniyor.
Tüpraş bugün
Rekabet Kurulu, dün Tüpraş ile İskenderun Limanı'nın özelleştirilmesine ilişkin başvuruyu değerlendirdi. Kurul Tüpraş ile ilgili kararını bugüne bırakırken, İskenderun Limanı ihalesinde 80 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren PSA (Singapur)-Akfen (Türk) ortak girişim grubuna satışına izin vermedi. Kurul kararını, bu OGG'nin Mersin Limanı'nın işletmesini devralması halinde 'Coğrafi pazarda konumunu daha da güçlendireceği' gerekçesine dayandırdı. Kurul, İskenderun Limanı'nın ihalede ikinci olan Limar'ın pazarda herhangi bir faaliyeti olmadığı için verilmesine ise izin verdi.
PSA-Akfen, İskenderun'dan önce Mersin Limanı'nın 36 yıllık işletme hakkı ihalesini 755 milyon dolara kazanmıştı. Özelleştirme İdaresi, Rekabet Kurulu'nun Limar'a satışı kararını Özelleştirme Yüksek Kurulu onayına sunacak.