İŞKUR'dan 'başörtülü aday' açıklaması

İŞKUR'dan 'başörtülü aday' açıklaması
İŞKUR'dan 'başörtülü aday' açıklaması
Bir bankanın iş ilanında yazdığı iddia edilen 'türbanlı adayların başvurmamasını rica ederiz' ibaresi hakkında İŞKUR'dan açıklama geldi.

Radikal.com.tr - Gün içerisinde  sosyal medyada dolaşan ve oldukça tepki gören bir paylaşıma göre, bir bankanın verdiği ilanında "türbanlı adayların başvurmamasını rica ederiz" dediği iddia ediliyordu. Konuyla ilgili açıklama yapan İŞKUR, yöneltilen bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

BU İBARE ASIL İLAN METNİNDE YER ALMIYOR

İŞKUR'un iddialar hakkında yaptığı açıklama ise şu şekilde: Banka adına açılan ilanda yer alan "türbanlı adayların başvurmamasını rica ederiz" ibaresi ilanın asıl metininde bulunmamakta olup, İŞKUR Ümraniye hizmet merkezi birimi tarafından bankanın bilgisi ve onayı dışında eklenmiştir. Bankanın tekzip talebi üzerine metnin aslını tekrar kamuoyuna sunarız"

İşkur'un web sitesinde yayımlanan ilanda büyük harflerle "türbanlı adayların başvurmamasını rica ederiz" ifadesi dikat çekiyordu. İŞKUR'dan gelen bu açıklama üzerine, bankanın İstanbul ’daki şubeleri için engelli şube asistanı alım ilanında başörtülü çalışanların başvurmamasını istediği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı da ortaya çıkmış oldu. 

İLANDA ARANAN ÖZELLİKLER ŞU ŞEKİLDE

İlanda aranan özellikler ise şu şekilde: İstanbul ili içinde yer alan şubelerimizde değerlendirilmek üzere Engelli Şube Asistanları arıyoruz. En az lise mezunu, MS Office programlarına hakim, engel durumu aktif çalışmasına engel olmayan, insan ilişkilerinde başarılı, iletişim becerisi yüksek, ekip çalışmasına yatkın, en az %40 engeli bulunmak ve İŞKUR'a kayıtlı olmak şartları aranmaktadır. Önemli not: Görme, duyma , konuşma ve psikoloji engelli adaylar ilana uygun değildir. Yaş sınırı, bankacılık tecrübesi olan adaylar için max. 50, bankacılık tecrübesi olmayan adaylar için max. 30 olabilir.

bigPara.com