İŞKUR'dan 'başörtülü aday' açıklaması

İŞKUR'dan 'başörtülü aday' açıklaması
İŞKUR'dan 'başörtülü aday' açıklaması
Bir bankanın iş ilanında yazdığı iddia edilen 'türbanlı adayların başvurmamasını rica ederiz' ibaresi hakkında İŞKUR'dan açıklama geldi.

Radikal.com.tr - Gün içerisinde  sosyal medyada dolaşan ve oldukça tepki gören bir paylaşıma göre, bir bankanın verdiği ilanında "türbanlı adayların başvurmamasını rica ederiz" dediği iddia ediliyordu. Konuyla ilgili açıklama yapan İŞKUR, yöneltilen bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

BU İBARE ASIL İLAN METNİNDE YER ALMIYOR

İŞKUR'un iddialar hakkında yaptığı açıklama ise şu şekilde: Banka adına açılan ilanda yer alan "türbanlı adayların başvurmamasını rica ederiz" ibaresi ilanın asıl metininde bulunmamakta olup, İŞKUR Ümraniye hizmet merkezi birimi tarafından bankanın bilgisi ve onayı dışında eklenmiştir. Bankanın tekzip talebi üzerine metnin aslını tekrar kamuoyuna sunarız"

İşkur'un web sitesinde yayımlanan ilanda büyük harflerle "türbanlı adayların başvurmamasını rica ederiz" ifadesi dikat çekiyordu. İŞKUR'dan gelen bu açıklama üzerine, bankanın İstanbul ’daki şubeleri için engelli şube asistanı alım ilanında başörtülü çalışanların başvurmamasını istediği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı da ortaya çıkmış oldu. 

İLANDA ARANAN ÖZELLİKLER ŞU ŞEKİLDE

İlanda aranan özellikler ise şu şekilde: İstanbul ili içinde yer alan şubelerimizde değerlendirilmek üzere Engelli Şube Asistanları arıyoruz. En az lise mezunu, MS Office programlarına hakim, engel durumu aktif çalışmasına engel olmayan, insan ilişkilerinde başarılı, iletişim becerisi yüksek, ekip çalışmasına yatkın, en az %40 engeli bulunmak ve İŞKUR'a kayıtlı olmak şartları aranmaktadır. Önemli not: Görme, duyma , konuşma ve psikoloji engelli adaylar ilana uygun değildir. Yaş sınırı, bankacılık tecrübesi olan adaylar için max. 50, bankacılık tecrübesi olmayan adaylar için max. 30 olabilir.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/114219511421954

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rutin uygulama - ugur_timsah

  sanki ilana yazmasa alacak banka. Tel bir banka çalışanı gören var mı tesettürlü? Namaz kılanı da, tesüttürlüyü de almıyorlar. TÜSİAD bu, ayrımcılık çıkarcılık temel politikası.

  Engellilerin hali - yazarın sonu

  Engelliler yıllardır İŞKUR'a özürlü iş ilanı tabirini kaldırtamadı. Sistem işe yaramaz. Hiçbir bilimselliği ve içeriği yok. CV standart dışı. Engelliyi gönderiyorlar tamam sen şunlara başvur diye engelli de gidiyor başvuruya güvenlikten geçemiyor daha. Kardeşim engelli niye gitsin dolaşsın kapı kapı. Detaylı bir özgeçmiş hazırla koy veri tabanına açığı bulunan firmalar o havuzdan süre dolmadan alsın. Yok. Öyle olmaz illa zorlaştırılacak. Zaten o açıklarda bir türlü kapatılmıyor büyük firmalarca. Yıllardır kurumsal firmaların talepleri açık. Niye karşılanmıyor? Bu işin bir yaptırımı cezası olmalı ama o da yok. Avrupada Engelli İstihdamı çok önemli bir konu. Burada ise asgari ücretin altında bile çalıştırılan varmış. Açın kendi forumlarını okuyun, dertlerini anlarsınız.

  ... - kaamos

  35 yaşından büyükleri de kabul etmiyorlar. sanki 35 yaştan sonra insanın kafası örümcek mi bağlıyor da onlara cüzzamlı muamelesi yapıyorsunuz? yani iş dünyasının bu tip ayrımcılıkları çok fazla. iş dünyasında demokrasi ,özgürlük ve insan hakları olduğunu da nereden çıkarttınız? en azından boşuna gelip yorulmamaları için baştan ikazı yapmışlar. oraya kadar yorup mülakat ta eleselerdi daha mı iyi olacaktı?

  İşsizlik Fonu'nun Akıbeti Ne? - amaurot

  İşsizlik Fonu'nda biriken paralar işsizlikle mücadele için kullanılıyor mu? Yoksa halen AB tarafından finanse edilen Meslek Edindirme Kursları işsizlik için çare mi görülüyor? Zira o kurslara ne umutlarla gitmiş ama halen umutsuz ve işsiz onlarca tanıdık var! İşsizlik Fonu bütçeye yama mı ediliyor! İşsiz, umutsuz vatandaşlar merak ediyor!