İslam ülkelerinden küresel ekonomik krize karşı ortak eylem planı

İslam ülkelerinden küresel ekonomik krize karşı ortak eylem planı
İslam ülkelerinden küresel ekonomik krize karşı ortak eylem planı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, IKO Genel Sekreteri Ekmelleddin İhsanoğlu ile birlikte İSEDAK toplantısının açılışını yaptı. FOTOĞRAF: OKTAY ÇİLESİZ / AA

İslam ülkeleri küresel ekonomik krizin etkilerini azaltabilmek amacıyla bir dizi eylem planı hazırladı. Bu kapsamda bölgede yer alan merkez bankaları ve borsalar arasında etkin bir işbirliği yapılacak

İSTANBUL - İslam Konferansı Teşkilatı (İKT), Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 25. toplantısı çerçevesinde alınan kararlarda, İslam ülkelerindeki sermaye piyasaları arasında daha sıkı bir işbirliği yapılacak ve küresel ekonomik krizin etkilerini azaltmak için bir dizi eylem programı uygulanacak.
Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantılar çerçevesinde perşembe ve cuma günleri çalışmalar yapan Yüksek Düzeyli Uzmanlar Çalışma Oturumu kararları açıklandı.

İşbirliği öne çıktı
Kararlarda, üye ülkeler arasında finansal işbirliğini güçlendirecek olan borsalar arası işbirliği ve merkez bankaları arası işbirliği programlarının etkin bir şekilde uygulanması benimsendi. Kararlar çerçevesinde, sermaye piyasaları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi benimsenirken, üye ülkeler arasında finans sektörünün daha da geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.
Toplantılarda, İslam Konferansı Teşkilatı’nın 10 yıllık eylem programı çerçevesinde yer alan projeler gözden geçirilirken ayrıca turizm konusundaki işbirliği, Dakar-Sudan Demiryolu Hattı Projesi ve İSEDAK Eylem Planı’nın maddeleri ele alındı.

Gündem tercihli ticaret
Alınan kararlar çerçevesinde, İKT üyesi ülkeler arasında kuruluş çalışmaları devam eden ‘Tercihli Ticaret Sistemi’ konusundaki gelişmeler değerlendirildi ve üye ülkeler arasındaki Tercihli Ticaret Sistemi’nin yüzde 20’ye çıkarılması hedeflendi.
Kararlar sonucunda, ticaretin artırılmasına yönelik yol haritası uyarınca uygulanması gereken tedbirler de gözden geçirildi.
Yüksek Düzeyli Uzmanlar Çalışma Oturumu kararlarında, üye ülkelerde yoksulluğun önlenmesi için İslam Kalkınma Bankası bünyesinde kurulan dayanışma Fonu’nun aktif olarak çalışması ve bu fonun daha da genişletilmesi kararına varıldı.
Sözkonusu kararlar çerçevesinde, üye ülkeler arasında mesleki eğitim programlarının başlatılması ve pilot uygulamaların da gelecek yıl hayata geçirilmesi benimsendi.
Bu arada gıda fiyatlarındaki dalgalanma, gıda güvenliği, tarımsal üretimde etkinlik, tarımsal projelerin geliştirilmesi gibi bir dizi kararlar da alındı.

Türkiye dokuzuncu oldu
Bu arada, toplantılar çerçevesinde yayınlanan bir rapora göre, e-hükümet çalışmalarında Türkiye teşkilat içinde ilk 10’da yer aldı. 2007 yılına ait verilere göre, kamudaki işlemlerin internet üzerinden yapılmasına imkan veren e-hükümet performansı sıralamasında Türkiye 9. sırada yer alıyor.
Bu sıralamada Birleşik Arap Emirlikleri birinci sırada bulunuyor. Toplantılara 53 üye ülke ve 4 gözlemci ülke yanında, bir misafir ülke ve 20 uluslararası kuruluş katılıyor.

Gül’den uyarı: Balkanlardaki Müslümanlar unutulmamalı

İSEDAK Toplantısı’nı ‘Bismillahirrahmanirrahim’ diyerek açan Cumhurbaşkanı Gül, işbirliğinin önemine dikkat çekti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslami Kalkınma Örgütü’nün Balkan ülkelerindeki müslüman toplulukları da göz önünde bulundurması gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda İSEDAK başkanlığını da sürdüren Abdullah Gül, 25. İSEDAK Toplantısı Bakanlar Açılış Oturumuna, “Bismillahirrahmanirahim” diyerek başladı. Dayanışma ortamına İKÖ üyesi ülkelerin yanı sıra üye olmayan ülkelerde Müslüman toplulukların da dahil edilmesinin önem taşıdığını dile getiren Gül, bu çerçevede Balkan ülkelerindeki Müslüman toplulukları her zaman gözönünde bulundurmak gerektiğini söyledi.
Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan finans, gıda ve enerji krizlerinin etkilerinin sürmekle birlikte 2009 ikinci yarısından itibaren beklentilerin iyileşmeye başlamasının sevindirici bir gelişme olduğuna işaret eden Gül, şunları kaydetti:
“2010 yılından itibaren dünya ekonomisinin yeniden bir büyüme trendi içine girmesi ve İKÖ ülkelerinin dünya ortalaması üzerinde bir büyüme gerçekleştirmeleri beklenmektedir. İKÖ  ülkelerinin bu süreçte daha fazla söz sahibi olmaları gerektiğine inanıyorum. İslam medeniyetinin özünde yer alan üreterek kazanma, kazancını paylaşma, dayanışma, gibi değerleri hayata geçirebileceğimiz ölçüde bu krizlerden daha az etkileneceğimizi düşünüyorum.”
Cumhurbaşkanı Gül, dünyada en az gelişmiş 49 ülkeden 22’sinin İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) üyesi olduğunu belirterek, “Öncelikli hedeflerimizden biri, bu sayının mutlaka aşağı çekilmesi ve üye ülkelerimizdeki yoksul sayısının azaltılması olmalıdır. İSEDAK işbirliği programlarının, özellikle İKB bünyesinde oluşturulan Dayanışma Fonu’nun bu hedefe ulaşmamızda büyük yarar sağlayacağına inanıyorum” dedi.
Gül, buna karşın son yıllarda İKÖ üyesi ülkelerin dünya ticaretindeki paylarında belirgin bir artış gözlendiğini 2003 yılında yüzde 8,1 iken 2008’de yüzde 11,2’ye çıktığını dile getirdi. 

Merkez bankaları işbirliği
İKÖ üyesi ülkelerin sahip oldukları sermayenin, yine bu ülkelerde değerlendirilmesinin gerekliliğini dile getirdiklerini belirten Gül, şöyle devam etti: “Ancak bunun için ülkelerimizin yatırım ortamını iyileştirmeleri gerekmektedir. Bu çerçevede devam eden İKÖ borsalar arası işbirliğinin yanı sıra merkez bankalarımız arasında da işbirliği platformunun hayata geçirilmesi çabalarını önemli adımlar olarak görüyorum. Benzer işbirliği platformunun sermaye piyasalarını düzenleyici kurumlarımız arasında da gerçekleşmesi son derece yaralı olacaktır.
Bu arada Cumhurbaşkanı Gül, dün ayrıca konuk heyet başkanlarını da kabul etti.

İGEME ödülünü Çağlayan aldı
Toplantı kapsamında İKB’nin, ticareti geliştirme çabaları dolayısıyla Türkiye’den İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi’ne (İGEME) vereceği ödülü, Türkiye adına Devlet Bakanı Zafer Çağlayan aldı. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise İKT Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsanoğlu’na hazırladıkları İKT Belgeselini sundu.

İKB ile altı proje görüşüyoruz
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İslam Kalkınma Bankası ile 2010 yılında gerçekleştirmek üzere 6 proje üzerinde görüştüklerini belirterek,”Ticaret, partneriniz varsa yapılır. Biz bu programlarla bölgemizde özel sektörün gelişmesine katkı sağlayarak iş adamlarımız için partner olabilecek tüccar ve sanayici yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi.
Hisarcıklıoğlu, İKB Başkanı Ahmed Muhammed Ali ile düzenledikleri basın toplantısında yaptığı konuşmada, 5 Şubat’ta İKB ile mutabakat zabtı imzalandığını hatırlattı. Türkiye’nin bankanın faaliyetlerinden en çok istifade eden ülkelerden biri olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “B bugüne kadar İKB genellikle devlet vasıtasıyla yardım ve projeler geliştirmiş. İşte TOBB eksik kalan özel sektör ayağını geliştirecek. Bu sayede birikimimizi İslam ülkeleriyle de paylaşacak projeler gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu, İKB ile işbirliğinde, özellikle Afrika piyasasına girmek açısından önemli bir fırsat bulunduğunu ifade etti.
İKB Başkanı Ahmed Muhammed Ali de TOBB ile gerçekleştirilen işbirliği sayesinde projeleri Orta Asya ve Afrika’ya da yaygınlaştıracaklarını bildirdi. Ali, İKB’nin Türkiye’ye 1.6 milyar dolar kullandırdığını da açıkladı.

‘İSEDAK Özal sayesinde kuruldu’
İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, tercihli ticaret sistemi anlaşmasının uygulanmasına ilişkin protokolün (PETRAS) yürürlüğe girdiğini açıkladı. İhsanoğlu, 25. İSEDAK Toplantısı Bakanlar Oturumunda yaptığı konuşmada, oturumun bir çok açıdan tarihi olduğunu ifade ederek, İSEDAK’ın 25, İslam Konferansı Teşkilatı’nın da 40. yaşının kutlandığına işaret etti.
İhsanoğlu İSEDAK’ın kuruluşunda önemli katkısı olan eski Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ı takdirle andığını belirterek, “Aslında bu büyük ekonomik projenin temelinin ve ayaklarının sağlam ve sürdürülebilir bir zemin üzerine oturtulması, onun ve ona yakın, sadık arkadaşlarının sayesindedir” dedi.
İSEDAK’ın kuruluşu hakkında da bilgi veren İhsanoğlu, teşkilatın T.C Cumhurbaşkanı’nın 1984 yılında başkan seçilmesiyle işlevsel hale geldiğini kaydetti. Konuşmasında küresel ekonomik krize de değinen İhsanoğlu “Son yaşanan finans, enerji ve gıda krizleri, kolektif ekonomik güvenlik yönünde oldukça hızlı bir şekilde ilerlememiz gerektiğinin göstergesidir” dedi.
İhsanoğlu “Tüm delegeleri, üye devletler arasında ekonomik ortaklık konusunu özgürce tartışmaya” davet etti. İKT’nin uluslararası arenanın, sadece ülke sayısı açısından değil, politik, ekonomik, ticari ve insani meselelerindeki fonksiyonu ve faaliyetleriyle vazgeçilmez aktörü olduğunu kaydeden İhsanoğlu, “Bu muazzam kapasite, üye devletleri, hem bölgesel hem uluslararası arenaya etkili şekilde katmaya imkan tanımalıdır. Bu aynı zamanda bize 21. yüzyılın sorunlarıyla daha etkin bir biçimde başa çıkmak için imkan verecektir” diye konuştu. 

100 milyon kişiyi aç kaldı
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Genel Müdür Yardımcısı Hafız Ganim ise, dünyada yetersiz beslenen ve açlık çeken insan sayısının mevcut küresel krizle 100 milyon artış göstererek bir milyarı aştığını söyledi. Ganim, 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyarı aşmasının beklendiğini de dile getirdi. (aa)