İslami Endeks'ten sonra İMKB'ye şimdi de katılım endeksi geliyor

İslami Endeks'ten sonra İMKB'ye şimdi de katılım endeksi geliyor
İslami Endeks'ten sonra İMKB'ye şimdi de katılım endeksi geliyor

Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Akyüz ?İslami Endeks?ten farkımız bizim sadece Türk şirketlerine dayalı endeks oluşturmamızdır? dedi.

İMKB'nin Müslüman ülkelerin İslami esaslardaki şirketlerine ait hisselerden oluşturacağı 'İslami Endeks'ine katılım bankaları da eklendi. Katılım endeksi adı ile kurulacak endekse dahil hisseler 'katılım bankacılığı prensiplerine uygun' olacak

İSTANBUL - Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz, İMKB’de bir katılım endeksi oluşturulması yönündeki çalışmalarda son aşamaya gelindiğini, endeksin yılın ikinci yarısında hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi.
TKBB’nin 8. Olağan Genel Kurulu öncesinde düzenlenen basın toplantısı öncesi konuşan Akyüz, “Katılım bankaları müşterilerinin yatırım yapabileceği hisse senetlerinin listelendiği endeks oluşturma çalışmalarında son aşamaya gelindi. İMKB de konuya müspet bakıyor. Senenin ikinci yarısında İMKB ile birlikte hayata geçirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
Endeksin sahibinin katılım bankaları olacağını ifade eden Akyüz, endekse dahil edilecek hisselerin ise TKBB bünyesindeki dört banka ile bir aracı kurum tarafından belirleneceğini söyledi. 

Dört banka yönetecek
TKBB bünyesinde Bank Asya, Al Baraka Türk, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans Katılım Bankaları bulunuyor.
Endekse girecek hisse seçiminin ise belli kriterlere göre yapılacağını belirten Akyüz, “Endekse dahil edilecek hisseler katılım bankacılığı prensipleri ile belli ekonomik kriterler doğrultusunda belirlenecek. Örneğin şirketin borçluluk derecesi bu ekonomik kriterlerden biri olacak. Endeks sadece bankalardan değil, farklı sektör şirketlerinden oluşacak. Henüz seçim yapılmadı ancak endekse 30 ile 50 arasında şirket dahil edilebilir” dedi.
Akyüz, işlemlerin belirlenecek aracı kurum vasıtasıyla yürütüleceğini, endeksin hesaplama işlemlerinin ise İMKB tarafından yapılacağını söyledi.

Türk hisselerinden oluşacak
Akyüz, İMKB Başkanı Hüseyin Erkan’ın geçtiğimiz günlerde dile getirdiği İslami Endeks projesinin ise katılım endeksinden farklı olduğunu belirterek, “İslami endeksle kastedilen uluslararası boyutu da olan bir çalışma. Bizimkisi ise İMKB ile sınırlı” diye konuştu.
Erkan, sadece Müslüman ülkelerin şirketlerinin hisse senetlerinin bir araya geldiği İslami Endeks üzerinde çalışmaların sürdüğünü ve bu endekslere dayalı borsa yatırım fonları oluşturmayı düşündüklerini söylemişti. Buna göre, söz konusu yatırım fonlarının çeşitli ülkelerdeki borsalara kote olması ve isteyen yatırımcıların bunlara yatırım yapması planlanıyor. 

GES’lere yatırım artabilir
Likit varlıklarını değerlendirmek amacıyla katılım bankaları olarak, gelire endeksli senetlere (GES) daha fazla yatırım yapabileceklerini de öne süren Akyüz, “(Bu yıl) 1.3 milyar lira civarında GES ihracı oldu. Bunun yüzde 90’ından fazlasını katılım bankaları alarak, bu kâğıda 1.2 milyar lira yatırım yaptılar. Esas fonksiyonumuz üretimi ve ticareti finanse etmek. Ancak iç ve dış talep eksildiği için buna yatırım yapıyoruz. Likit varlıklarımızı değerlendirmek için bunları talep  ettik. Sıkışıklık devam ederse GES’lere daha fazla yatırım yapabiliriz” dedi. Hazine, bu yıl gerçekleştirdiği iki GES ihracının ilkinde 420.7 milyon lira ve 49.1 milyon dolarlık, ikincisinde ise 737.8 milyon liralık ihraç gerçekleştirmişti.
GES’lere uygulanan yüzde 5’lik BSMV’nin ikincil piyasanın oluşumunu engellediğini belirten Akyüz, Bakanlar Kurulu kararıyla bunun yüzde 1’e çekilerek eşitlenmesini beklediklerini ifade etti. TKBB Başkanı Osman Akyüz, sukuk (kira sertifikaları) için de çalışmalarının devam ettiğini belirtti. İlk çeyrek sonuçlarına bakıldığında, katılım bankalarının krizde de büyümeye devam ettiğini söyleyen Akyüz, “Yılın ilk üç ayında katılım bankalarının toplam aktifleri yüzde 10, özvarlıkları yüzde 3, kârı ise yüzde 24 artmış. Şube sayısı 10 artarken, personel sayısında ise maalesef durağanlık var” dedi. Buna karşın, vadesi geçen alacaklarda da büyüme olduğuna işaret eden Akyüz, bunların yılbaşına göre yüzde 47 artışla 555 milyon liraya ulaştığını ifade etti.
Katılım bankalarının, dünyada Merkez Bankası desteği almadan ayakta kalmayı başaran bankacılık sektörlerinden biri olduğunu söyleyen TKBB Başkan Yardımcısı ve Al Baraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz ise, katılım bankalarının 2008’de kârını yüzde 23 artırdığını söyledi. 

Katılım bankaları Körfez’de
Büyükdeniz, Al Baraka Türk’ün, yakın zamanda Suriye’de bir temsilcilik açma ve Endonezya’daki temsilcilik ofisini bankaya dönüştürme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ise, “Uluslararası banka olma hedefimiz var... Bahreyn’den sonra Dubai’de de çalışmalarımızı sürdürmek için izin aldık. Kazakistan’da temsilcilik açtık. Almanya’daki temsilciliğimizi finansal hizmetler şubesine dönüştürme çalışmamız var. Banka satın alma alternatifi çıkarsa ilgiliyiz” dedi. 
Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca da katılım bankalarının, yurtdışında temsilcilik açma ya da stratejik gördüğü ülkelerde küçük banka satın alma yolunda bazı çalışmaları olacağını tahmin ettiğini söyledi. (Reuters)