'İslamlaştırma korkutuyor'

Merkez Bankası Başkanlığı sorununun Türk piyasalarını zayıflattığı, iş çevrelerinde kaygı yarattığı öne sürüldü.

PARİS - Merkez Bankası Başkanlığı sorununun Türk piyasalarını zayıflattığı, iş çevrelerinde kaygı yarattığı öne sürüldü. Fransız Le Monde, Erdem Başçı'nın ardından Adnan Büyükdeniz'in adının geçmesinin, laik çevrelerde Türk para politikasını İslamlaştırma işareti olarak görüldüğünü yazdı. Başkanlık sorununun piyasaları zayıflattığını belirten gazete, "Türkiye Merkez Bankası Başkanı'nın boş koltuğuna göz dikiliyor" yorumu yaptı.
"Son günlerde yeni yönetici atanması konusundaki belirsizlik finansal piyasaları altüst etti" ifadesini kullanan gazete, İMKB ve TL'nin bundan nasibini aldığına dikkat çekti.
Fransız gazetesi, Türk basınının Başçı'nın adaylığının eşi başörtülü olduğu için Cumhurbaşkanı tarafından reddedilebileceği savını ortaya attığını, daha sonra hükümetin Al Baraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz'in ismini önerdiğini yazdığına dikkat çekerek şöyle devam etti: "Laik eğilim, bu gelişmeleri Türk para politikasını İslamlaştırma iradesinin işareti olarak değerlendiriyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da Al Baraka Türk'ün kadrosundaydı. Hükümete yakın olduğu belirtilen bir kişinin göreve getirilmesi, atama sürecini eleştiren iş çevrelerini biraz korkutuyor."
Fransız Le Monde, 2001 yılındaki krizin ardından göreve gelen Serdengeçti'nin katı bir politika ve görülmemiş bir finansal disiplin ile ekonominin düzelmesine katkıda bulunduğunu belirtti.