İşlem tamam: Türk Telekom artık Oger'in

Türk Telekom'un yüzde 55'i, 1 milyar 310 milyon dolar peşinatı yatıran Oger'e devredildi. Maliye Bakanı Unakıtan, imzadan önce Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı'ya seslendi: "Parayı aldın mı İbrahim?"

Fotoğraf: Adem Altan

ANKARA - Türk Telekom'un (TT) 1990'lı yıllarda başlayan ve yılan hikâyesine dönen özelleştirme süreci nihayet noktalandı. TT'nin, yüzde 55 hissesi 6 milyar 550 milyon dolar fiyatla ihaleyi kazanan ve 1 milyar 310 milyon dolarlık peşinatı Hazine'ye yatıran Oger Telecom'a devredildi. Dün TT'nin yönetim kurulu yeni hisse yapısına uygun olarak yeniden belirlenirken, imtiyaz sözleşmesi de imzalandı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük özelleştirmesinde yine şovunu yaptı, hisse devir sözleşmesini Hazine Müsteşarı'na "Parayı aldın mı İbrahim (Hazine müsteşarı İbrahim Çanakcı)" diye sorup onay alınca imzaladı.
Telekom'un yüzde 55 hissesinin, Oger Telecom'a devrine ilişkin hissedarlık sözleşmesi ile hisse rehin sözleşmesi Telekom çalışanlarının protestosu ve iş bırakma eylemi sürerken imzalandı. Hissedarlık anlaşmasının ardından Telekom Genel Kurulu toplandı ve yeni yapıya göre yönetim kurulu üyelerini belirledi. Daha sonra Telekomünikasyon Kurumu ile imtiyaz sözleşmesi imzalandı.
Törene Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Akdemir, Genel Müdürü Mehmet Ekinalan ile Oger Telecom Başkan Yardımcısı Muhammed Hariri, Oger Telecom İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ve çok sayıda firma temsilcisi ile bürokrat katıldı.
1 Temmuz'daki ihalede Telekom'un yüzde 55 hissesine 6 milyar 550 milyon dolar veren Oger Telecom, hissedarlık anlaşması öncesinde Hazine'ye bu tutarın peşinat kısmı olan 1 milyar 310 milyon doları yatırdı. Şirket, kalan tutarı beş eşit taksitte ödeyecek.
Türkiye'nin bugün en büyük özelleştirmeye imza attığına işaret eden Unakıtan, dünyadaki finans çevrelerinin bu özelleştirmeyi takip ettiğini vurguladı ve "Çok şükür ki Türkiye, bu özelleştirmeden alnının akıyla çıkıyor" dedi.
Oger'e övgü
"Bu işi bir an önce sonuçlandıralım da paraları alalım" esprisini yapan Unakıtan, 'Türkiye'de özelleştirme yapılamaz' anlayışının da bu özelleştirme ile kırıldığını vurguladı. Telekom ihalesine katılan firmalara teşekkür eden Unakıtan, "Burada Türkiye'nin geleceğine güven yatıyordu" diye konuştu.
İhaleyi alan Oger Telecom'u 'Uluslararası alanda bilinen, tanınan iyi bir alıcı' olarak niteleyen ve bundan sonrasının Telekom için daha iyi olacağını kaydeden Unakıtan, Oger Telecom'un teknik altyapıya yatırım yapacağını, devletle olan bağların da çözüleceğini anlattı. Unakıtan, "Devlet, işletmeci, tüccar olamaz. Artık özel sektör hukuk kurallarına uygun hareket edilecek" ifadesini kullandı.
Hisse devir sözleşmesinin devri için ne kadar peşinat yatırıldığını soran Unakıtan, ÖİB Başkanı Metin Kilci'den, "1 milyar 310 milyon dolar" yanıtını alınca, "Para kasaya girdi tamam mı İbrahim (Hazine müsteşarı İbrahim Çanakcı)" diye sordu. Çanakcı'nın onayından sonra, "Hazineciler saymışlar, 'Para tamam' dediler. Parayı aldık. İlk taksitte 1 milyar 310 milyon dolar. Para tamam. Artık imzayı atacağız" diyerek sözleşmeye imzasını attı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Telekom özelleştirmesinin halkın zihninde bitmeyen bir hikâye haline geldiğini belirterek, "Türkiye tarihi bir anı yaşıyor" dedi. Türk Telekom'da bir nöbet devir-teslimi olduğunu, 164 yıldır önemli bir yükü üstlenen kuruluşun bundan sonra da aynı hizmeti sürdüreceğini söyledi. Yıldırım, TT'nin tüm avantajının gittikçe azalmasına rağmen yeni bir sürece başarıyla girildiğine de işaret etti.
Yargı sürecine de değinen Yıldırım, "Yargı hepimize lazım. Yargı telkine göre değil hukuka ve bilimsel gerçeklere göre karar verecektir" dedi. 'Yönlendirmelere rağmen yargının ülke geleceği ve hukuka göre beklenen kararı verdiğini' söyleyen Yıldırım, bu sağduyulu davranışı nedeniyle Danıştay'a teşekkür etti. Yıldırım, yürütmeyi durdurma kararının reddedilmesinin özelleştirme sürecinin uzamasını da engellediğini belirtti.
"Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin blok satışına ilişkin süreci tamamladığımız bugün, Ankara'da bulunmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz" diyerek konuşmasına başlayan Oger Telecom Başkan Yardımcısı Muhammed Hariri, "Öncelikle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, özelleştirme sürecini başarıyla gerçekleştirdikleri için teşekkürlerimi sunmak isterim" diye konuştu.
Öncelik çalışanda
Oger Telecom Başkan Yardımcısı Muhammed Hariri, istikrarlı ve sürdürülebilir ekonomik ortamın yaratılması, dengeli döviz kurları ve düşen enflasyonun, doğrudan yabancı yatırımı cezbeden unsurların başında geldiğine işaret ederek, şunları söyledi: "Telekom'un özelleştirilmesi sürecinde başarılı olma konusundaki kararlılığımıza katkıda bulunan unsurların başında, Türkiye'nin güçlü hukuk sistemi, kapsamlı yasal düzenlemeler ve ihale sürecinin yetkililer tarafından şeffaf ve rekabetçi ortamda yürütülmesi gelmiştir. Bütün bunlar uzun vadeli yatırımcıların aradığı özelliklerdir.
Türkiye'de başka özelleştirme süreçlerinde de yol alındığını görüyor ve bugün buradaki başarımızın, önümüzdeki dönemde, gerek yerli gerek yabancı yatırımların yolunu açacağını umuyorum. Gerek Türkiye'ye, gerekse Türk Telekom'a yatırım yapma taahhüdümüzün altını bir kez daha çizmek isterim. Bu doğrultuda hazırlanan iş planımızın öncelikli hedefi Telekom yönetimi ve çalışanlarına yatırım yapmaktır. Bu kapsamlı yatırım planı, ayrıca, en ileri teknolojiyle yeni ürün ve hizmetlere, network tesisleri ve sistemlerine de yatırımı içermektedir. Bugün burada elde ettiğimiz başarı sadece satın alma operasyonundan ibaret değil. Sürecin tamamlanmasını, Telekom'un büyümesi ve gelişmesinin yanı sıra Türkiye'nin geleceğine yaptığımız yatırım taahhüdünün başlangıcı olarak görüyoruz."
'Avea'nın gücü artacak'
Oger Telecom Genel Müdürü Dr. Paul Doany de "Vizyonumuz, Türk Telekom'u dünyanın en iyi şirketleri arasında lider konumuna getirmek" dedi. TT ihalesine Oger ile giren Telecom Italia Başkan Yardımcısı ve Oger Telecom Yönetim Kurulu üyesi Giampaolo Zambaletti de "Telecom Italia Oger Telecom ile mobil telekomünikasyon hizmetlerinin yönetimine odaklanacak. Bu yeni ortaklığın Avea'nın rekabet gücünü daha da artıracağına inanıyoruz" diye konuştu.
Oger Telecom'un operasyonel ve teknik ortağı British Telecom (BT) Telconsult Genel Müdürü Colin Brooks, "Oger Telecom'a operasyonel ve teknik desteğimizin kapsamı, Oger Telecom ile imzalamış olduğumuz yönetim anlaşması ile daha da genişledi" dedi.
Türk Telekom'un devrinin ardından değerlendirmede bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink ise, Türkiye'nin özelleştirmede önemli bir aşama kaydederek, kararlılığını gösterdiğini söyledi. Vorkink, Telekom'un devrinin, uluslararası sermayenin Türkiye'ye gelişine katkı sağlayacağını belirtirken, yabancı sermayedeki artışın, daha çok istihdam yaratarak, sürdürülebilir büyümeye yardım edeceğini ifade etti.
Ekinalan'la yola devam
Hissesinin devrinin ardından yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında, şirketin 10 kişiden oluşan yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi. Türk Telekom Başkanlığı'na Paul Doany'yi seçilirken, genel müdürlük görevine de yine Mehmet Ekinalan getirildi. Ekinalan, halen şirkette genel müdürlük görevini sürdürüyor.
TT Yönetim Kurulu üyelerinin altısı Oger Telecom dördü kamudan seçildi. Buna göre Türk Telekom Yönetim Kurulu üyeliklerine Oger Telecom'u temsilen, Muhammad Hariri, Ayman Al Hariri, Boulos (Paul) H.B. Doany, Doç. Dr. Rıza Metin Ercan, Ghassan Tahir, Basil Yared seçilirken, kamuyu temsil eden üyeler de Emin Başer, İsmet Yılmaz, Doç. Dr. Hüseyin Altaş ve Talat Aydın'dan oluştu.