İSO: Dikkatler ekonomide olmalı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin, "Tam cari açık tehlikesini en azından minimize etme şansı yakaladığımız bir dönemde ekonomimiz olumsuz etkilenebilir" değerlendirmesinde bulundu.

İSTANBUL - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin, "Tam cari açık tehlikesini en azından minimize etme şansı yakaladığımız bir dönemde ekonomimiz olumsuz etkilenebilir" değerlendirmesinde bulundu. Küçük, Beylikdüzü TÜYAP Fuarcılık ve Kongre Merkezinde düzenlenen İstanbul Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu'nun (İSİDEF) 1. Sanayi Etkinliği sırasında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Ortadoğu'daki gelişmeler paralelinde Türkiye ekonomisini nasıl gördüğüne ilişkin bir soru üzerine Küçük, bu tür olumsuz gelişmelerin geçmişte de yaşandığına, bu anlamda Türkiye'nin birikimi ve deneyimi olduğuna işaret etti. Küçük, "Olumsuzluklar arttığı zaman bundan etkilenmemek mümkün değil" dedi.
Uzun süredir ifade ettikleri görüşün 'güçlü ekonomi' olduğunu anımsatan İSO Başkanı Küçük, dikkatin ekonomide olması, ekonominin önüne hiçbir şeyin konulmaması gerektiğini vurguladı.
'Yarına hazırlık yapmalı'
İSO Başkanı Tanıl Küçük, şu görüşleri aktardı: "Türkiye güçlü bir ekonomi yakalasaydı, bundan sonra da yakalama şansı var, bu olumsuzluklardan daha az etkilenirdik. En azından olumsuzluklar karşısında daha çok söz sahibi olabilirdik. Bu anlamda güçlü bir ekonomiye çok inanıyorum. Siyasetçiler kadar bize de görev düşüyor. Ama siyasi otorite bu zemini hazırlayacak. Biz de o zeminde, o güçlü ekonomiyi yaratmak için mücadele edeceğiz.
Olumsuzluklar olabilir, olumsuz etkilenebiliriz. Tam cari açık tehlikesini en azından minimize etme şansı yakaladığımız bir dönemde ekonomimiz olumsuz etkilenebilir. Ama bunlar dış etken. Dış olumsuzluklara da her zaman açık olduğumuzu görmemiz lazım. Esasında bunları görerek, düşünerek, bugünden yarına hazırlık yapabilmeliyiz."
'Riski azaltmak önemli'
Küçük, petrol fiyatlarındaki artışa ilişkin olarak da, bunun olumsuz etkisi olacağını belirterek, bölgenin enteresan bir bölge olduğu görüşünü dile getirdi. Küçük, "Türkiye'deki şartlar farklı gelişiyor. Risk altında yaşıyoruz. Ekonomik riskler bizim için her zaman var. Mühim olan bu riskleri minimize edebilmek, güçlü ortam yaratabilmek" diye konuştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun "Petrol üretici ülkelerin Türkiye'ye ilgisini çekebilme" yönündeki görüşünün anımsatılması üzerine Küçük, uzun zamandır petrol fiyatlarının arttığını, bunun daha önce yapılabilmiş olması gerektiğini ifade etti.
Küçük, "Aslında şunu anlıyorum sayın başkanın ifadesinden; daha yapmamız gereken çok şey var Türkiye'yi cazibe merkezi haline getirebilmek için" dedi. Enerjideki olumsuz gelişmelerin sanayiciyi de etkilediğine değinen Küçük, "Ama ben varsayımlardaki olumsuzluklar yerine, olası olumsuzlukları düşünüp, şimdiden hazırlıklı olmanın önemine dikkat çekiyorum" açıklamasını yaptı.
Asgari ücret tartışması
Küçük, IMF'in asgari ücretin düşürülmesi yönündeki önerilerinin anımsatılması üzerine de, İSO olarak bu konuda görüş bildirmediklerini söyledi. Küçük şöyle konuştu: "Bize göre önemli olan Türkiye'de kabul görebilmesi, Türkiye'de adaletsizlik doğurmaması. Bu anlamda üzerinde iyi düşünülmesi gereken konu olduğunu düşünüyorum."
'Ankara'ya karşı birlik olalım'
Sanayinin önündeki engellerin kaldırılarak, dünyayla eşit şartlarla rekabetin önemine vurgu yapan İSO Başkanı Küçük, bu anlamda "Ortak hareket edilmeli, Ankara'ya karşı birlik olmak gerekiyor" görüşünü aktardı. Anavatan Partisi (Anavatan) Genel Başkanı Erkan Mumcu da, İSO Başkanı Küçük'ün "Ankara'ya karşı birlik olmalıyız" yönündeki değerlendirmesine katıldığını söyledi.
Mumcu'dan destek
"Rekabetle yaşamak zorunda olan herkes, devlet imtiyazından olmayanlar Ankara'ya karşı birlik olmalı. Sıkıntı bu..." diyen Mumcu, uzun bir dönemdir girişimin engellendiğini savundu. Ülkenin en önemli sorunlarının başında işsizliğin geldiğine dikkat çeken İSİDEF Başkanı Hüseyin Bozdağ da çözümün, yeni yatırımla sağlanacak istihdamdan geçtiğini kaydetti. Bozdağ, yatırım için istikrar ve güven ortamının sağlanarak yatırımcının önünün açılması gerektiği görüşünü aktararak, dünyayla eşit şartlarda rekabet etmek istediklerini kaydetti.