İSO: İstanbul'da sanayici olmak zor

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, İstanbul'da trafik, asayiş, çarpık kentleşme gibi sorunlar nedeniyle üretim yapmanın, sanayici olmanın giderek zor hale geldiğini söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, İstanbul'da trafik, asayiş, çarpık kentleşme gibi sorunlar nedeniyle üretim yapmanın, sanayici olmanın giderek zor hale geldiğini söyledi. İSO Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla yapıldı.
'İstanbul'da Sanayinin Sorunları ve Çözüm Önerileri' ana temasıyla yapılan toplantının açılışında konuşan Küçük, İstanbul'un Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu belirtti. Küçük, İstanbul'da Haliç çevresinde başlayan sanayileşmenin, tarihsel süreç içinde yavaş yavaş kent dışına kaydığını ve bu kaymanın devam ettiğini ifade etti. Küçük, bundan sonra bu sürecin, çok daha sistemli ve planlı bir şekilde işlemesi ve mutlaka iyi yönetilmesi gerektiğini vurgulayarak "Sanayi kesinlikle tarihi yarımadanın dışına çıkmalıdır. Su havzaları ve orman alanları mutlaka korunmalıdır. Kent dışına çıkabilecek sanayi ucuz arsa ve düşük maliyetli taşıma kredisi gibi imkânlarla özendirilmelidir" değerlendirmesini yaptı.
Sektör bazında, hammaddeye yakınlık, yerleşim merkezlerine ulaşım, nitelikli işgücü gibi ihtiyaçların nasıl karşılanacağı önceden planlanması gerektiğine işaret eden Küçük, sanayi alanlarının yeniden düzenlenmesinde AB sürecinin getireceği koşulların belirleyici olacağını söyledi. İstanbul'un küresel sistemde istediği ekonomik rolü üstlenebilmesi için rekabet gücünü geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Küçük, ulaşım sorunun çözülmesini de istedi.