İSO: Kafamız karışık

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, ihracatı artan sektörlerde bile katma değerin giderek düştüğünü, olumlu gidişin reel sektöre istenilen ölçüde yansımadığını, bu nedenle kafalarının karışık olduğunu söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, ihracatı artan sektörlerde bile katma değerin giderek düştüğünü, olumlu gidişin reel sektöre istenilen ölçüde yansımadığını, bu nedenle kafalarının karışık olduğunu söyledi.
İSO Başkanı Tanıl Küçük, Ekonomik Durum Tespit Anketi sonuçlarının, 2005 yılının ikinci yarısında ekonomide nispi yavaşlama eğiliminin azaldığını, işletmeler için ilk yarıya göre daha olumlu tablo bulunduğunu ortaya koyduğunu ama makroekonomik göstergelerde yaşanan önemli iyileşmelerin reel sektöre aynı ölçüde yansımadığını söyledi.
Bazı sektörlerde sıkıntının artarak devam ettiğini, istihdamdaki sorunun da artarak sürdüğünü ifade eden Küçük, gözden çıkarılan sektörlerde 2 milyon kişinin istihdam edildiğine işaret etti. Tanıl Küçük şöyle dedi:
"Sanayi sektörünün genel üretim artışı ortalaması iyi olsa da, pek çok sektörümüzdeki üretim artışı bu ortalamanın altında kalmıştır. Yani bazı sektörlerimizde işler iyi gitmemektedir. Örneğin tekstil ürünleri üretiminde 2005 yılında geçen yıla göre yüzde 11.9 oranında düşüş var. Yani, ilerlemek şöyle dursun, tekstilde 9 yıl evvelki üretimin bile altına inildi. Tekstilin yanı sıra giyim sanayi üretiminde bir önceki yıla göre yüzde 12.5 azalma var. Aynı şekilde deri ve ayakkabı sektörünün üretimi de 2005'te 2004'e göre yüzde 19.8 azalmıştır."
'YTL çok can yaktı'
İSO Başkanı, işletmeler için yılın ikinci yarısında üretim, iç-dış satışlarda, yeni siparişlerde, kapasite kullanımında, satış hedeflerini gerçekleştirmede olumlu gelişmeler olduğunu bildirdi. Anket bulgularının yılın ikinci yarısında da istihdam sorununun çözümlenmediğini ortaya koyduğunu belirten Küçük, istihdamın ülkenin önde gelen sorunlarından biri olarak gündemde kaldığını kaydetti. İSO Başkanı ayrıca değerli YTL'nin çok can yaktığını, sanayiciye yaramadığını da ifade etti.
Küçük, 2005'in ikinci yarısında kârlılıkta bir iyileşme olmakla birlikte, ankete katılan işletmelerin neredeyse yüzde 60'a yakın bölümünün kârlılık oranını artıramayan veya zarar edenler kategorisinde kalmasının sanayinin bu konudaki zafiyetini göstermesi açısından dikkate değer bir bulgu olduğunu da kaydetti.
'Rekabet gücü yok oluyor'


Büyütmek için tıklayınız

İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, "Hangi sektörlere hangi enstrümanları kullanırsak o sektörleri koşturabiliriz. Biz bunun çalışması içinde bulunuyoruz" derken, sanayinin rekabet gücünü giderek kaybettiğinin de altını çizerek şunları söyledi:
"Gereken yatırım ortamı yaratılamadı, sanayinin önü açılmadı, istenilen kârlılık bir türlü yaratılamıyor. Bazen acaba biz mi abartıyoruz, diye düşündüğümüz de oluyor. Bu nedenle de kafamız çok karışık. Durum Tespit anketine katılan üyelerimiz gözlerini kulaklarını kapatmış, işine konsantre olmuş şekilde hızla çalışıyor. Onlar her zaman ümitli, olumsuzluk bekleyenlerin oranı anketlerde yüzde 15, gerçekleşmede ise bu oran yüzde 35 çıkıyor. Sanayicimiz bu umuduyla nereye kadar gidecek bu belli değil, ya da biz nereye kadar bunu taşıyacağız bu da belirsiz. Yani, 2006 yılını sıkıntılı götüreceğimiz görülüyor."
'Bu durum sürdürülemez'
Bir gazetecinin, "Tanıl bey, anketlerden çıkan rakamlar çok çelişkili, iyi giden bir şey varken tam tersi de görülüyor, sizin konuşmalarınızdan bol içerik çıkarıyoruz ama manşet bulamadık" sözlerine gülümseyen İSO Başkanı şu yanıtı verdi: "Manşeti vereyim. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Marttaki İSO Meclisi toplantısına katılacak Başbakan'a da anlatacağız. Şu ana kadar ciddi kazanımlar ve yapılanlar var ama ciddi rahatsızlık da var. Yani hepimizin kafası karışık."
Karşılıksız çekler arttı
2005 yılının ilk yarısında yüzde 62.8 olan karşılıksız çek ve protestolu senetle karşılaşan işletmelerin oranı ikinci yarıda yükselmeye devam ederek yüzde 68.8'i bulurken, ciro içindeki payının yüzde 4.3'ten yüzde 3.9'a gerilediğini aktaran Küçük, "Bu gerilemeye rağmen karşılıksız çek ve senetlerin ciroya oranı 2005'in ikinci yarısında 2003'ten bu yana en yüksek ikinci düzeyine ulaşmıştır. Bu da dikkat çekici gelişme" dedi.