İSO: Paket ticaret ağırlıklı, sanayi bu kez de ihmal edilmiş

İSO: Paket ticaret ağırlıklı, sanayi bu kez de ihmal edilmiş
İSO: Paket ticaret ağırlıklı, sanayi bu kez de ihmal edilmiş

Küçük, ?Önlem almakta yavaş kaldıkça da ödenen bedeller arttı. Büyüyeceği belli olan yangın karşısında gerekli önlem alınmadı? dedi. FOTOĞRAF: ERHAN SEVENLER / AA

İSO?Başkanı, 'Dördüncü pakette olduğu gibi bu paketin de ticaret ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Oysa, bu paket sanayi üretim ağırlıklı olmalıydı' dedi

İSTANBUL - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, beşinci ekonomik önlem paketine ilişkin, “Dördüncü pakette olduğu gibi bu paketin de ticaret ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Oysa, bizim beklentimiz bu paketin sanayi üretim ağırlıklı olmasıydı” dedi.
Küçük, İSO’nun mart ayı Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, İSO olarak uzun yıllardır, temel hedeflerini, sanayinin rekabet gücünün artırılması şeklinde tanımladıklarını hatırlatarak, “Şimdiye kadar, çalışma programlarımızı ve çalışmalarımızı hep bu hedef doğrultusunda şekillendirdik.
Ancak, 2009 yılı itibarıyla, geldiğimiz noktada, ne yazık ki, mevcudu koruyabilmek kaygısındayız” dedi. Yeni çalışma dönemine ekonomi ve sanayi açısından çok zor koşullar altında girdiklerini, 2008 sonbaharında şiddetini iyice artıran küresel krizin Türkiye’de, finans kesiminden çok reel sektörü, özellikle de sanayiyi vurduğunu dile getiren Küçük, 2008 yılının ağustos ayından bu yana sanayinin adeta bir çöküş yaşadığını ifade etti.
Küçük, 2001 yılında bile, sanayi üretiminde bu kadar yüksek oranlı düşüşlerle karşılaşmadıklarını belirterek, “Sanayi üretimindeki yüksek düşüş, 2009 yılında bizleri tahminlerin oldukça ötesinde bir küçülmenin beklediğinin habercisidir” dedi.
Bu koşullarda, yönetim kurulu olarak yeni dönemde öncelikli hedeflerinin, sanayinin, küresel krizin olumsuz etkilerini en kısa sürede ve mümkün olan en az hasarla atlatmasına katkıda bulunmak olacağını belirten Küçük, sanayide problemlerin, küresel krizden daha önce başladığına işaret etti.

‘Ödenen bedeller arttı’
 Küçük, “Ancak, gayretlerimize rağmen, giderek büyüyeceği belli olan yangın karşısında gereken şekilde önlem alınmadı, zaman kaybedildi. Önlem almakta yavaş kaldıkça da ödenen bedeller arttı” dedi. Tanıl Küçük, altı ay sonra olsa da, hükümetin önlem almak yönündeki çabalarının son dönemde hız kazandığını görmekten memnuniyet duyduklarını belirterek, şöyle devam etti: “Otomotiv, beyaz eşya ve konut sektörüne yönelik tedbirleri kapsayan paket, geç kalmış olsa da önemli bir gelişmedir. Nitekim, ÖTV indirimi şeklinde verilen desteğin, otomotiv sektörümüzü olumlu etkilediğini memnuniyetle takip ediyoruz. Bu destek daha önce verilseydi, otomotiv sektörümüzün üretiminde ve istihdamında muhtemelen bu kadar yüksek kayıplar ortaya çıkmayacaktı. Tedbiri, zamanında almanın önemi, işte bu noktada bir kez daha karşımıza çıkıyor. Dördüncü paket kapsamında getirilen destekler önemlidir ancak yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir. Otomotiv ve beyaz eşyanın dışında, zor durumda olan diğer alt sektörlere yönelik destekleyici tedbirler de süratle devreye girmelidir.
Önlem paketleri kesintisiz sürmeli. Bu anlamda önemli ve sevindirici bir gelişme oldu. Bugün beşinci paket de açıklandı. Ancak, dördüncü pakette olduğu gibi bu paketin de ticaret ağırlıklı olduğunu görüyoruz.
Oysa, bizim beklentimiz bu paketin sanayi üretim ağırlıklı olmasıydı Üretimi canlandırmaya, işletmeleri bir nebze de olsa rahatlamaya yönelik diğer önlemlerin de hızla devreye girmesini bekliyoruz.” (aa)