İSO'da yine Aksa tartışması

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un da katıldığı İstanbul Sanayi Odası (İSO) aylık meclis toplantısında söz alan meclis üyesi Kemal Ata, İSO'nun Aksa'ya verdiği çevre ödülünün manipülasyon kokan bir girişim olduğunu öne sürdü.

İSTANBUL - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun'un da katıldığı İstanbul Sanayi Odası (İSO) aylık meclis toplantısında söz alan meclis üyesi Kemal Ata, İSO'nun Aksa'ya verdiği çevre ödülünün manipülasyon kokan bir girişim olduğunu öne sürdü. İSO'nun ihmalkâr davranma lüksü olamayacağını belirten Ata, hakkında açılan 188 davadan 44'ünde suçlu bulunan Aksa'ya ödül verilmesinin yanlış olduğunu ifade ederek "Defolu iplikle kilim dokundu, defo da ortaya çıktı" dedi. Bunlara karşılık Aksa'nın patronu Ömer Dinçkök konuyla ilgili kendini savunurken "Hakkımızda çevreyle ilgili bir dava açılmadı. Biz de şirket olarak kendimizi toplayıp, örnek haline geldiğimiz için bu ödülü aldık" diye konuştu.
Toplantıda üyelere özelleştirmeyle ilgili görüşlerini anlatan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ise, hukuki engel çıkmaması durumunda özelleştirme uygulamalarının bu yıl sonunda 15 milyar doları bulabileceğini söyledi. Coşkun yaptığı konuşmada, "Özelleştirmede geçen sene 3 milyar doları aştık. Şimdi 9 milyar dolar seviyesinde ve yıl sonunda muhtemeldir ki bazı güç odakları tarafından iptal edilmezse 15 milyar doları aşacağız" dedi.
Coşkun, ekonominin son üç yılda ortalama yüzde 8 büyüdüğünü hatırlatarak, "Bu sene de herhalde büyüme yüzde 5'i biraz geçecek" diye konuştu. Geçen yılki hızlı büyümenin 'bir heves ekonomisi' tetiklediğini söyleyen Coşkun, başta dayanıklı tüketim malları olmak üzere, tüketici kredilerindeki yükselişin de etkisiyle otomotiv ve konut alımının hızla arttığını belirtti.