İspanya piyasalar için resmen bitti

İspanya piyasalar için resmen bitti
İspanya piyasalar için resmen bitti
Kredi notu üç basamak birden düşürülen İspanya'nın 10 yıllık devlet tahvilinin faizi kritik seviye olan yüzde 7'nin üzerine yükseldi

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in notunu üç kademe birden indirdiği geçen haftanın sonunda Avrupa Birliği ’nden bankaları için 100 milyar euro destek isteyen İspanya, dün de ardı ardına gelen olumsuz haberlerle sarsıldı. Kredi notu dün de Moody’s tarafından üç, Egan-Jones tarafından iki basamak düşürülen İspanya’nın 10 yıllık devlet tahvillerinin faizi, euronun kullanılmaya başlamasından beri ilk defa tehlikeli seviye olduğu kabul edilen yüzde 7’yi aşarak yüzde 7,01’e çıktı. Bu seviye, bir devletin uzun vadeli borçlanmayı sürdürebilmesi için maliyetin çok yüksek olduğuna işaret ediyor. Daha önce 10 yıllık devlet tahvilinin faizi yüzde 7’yi geçen İrlanda, Portekiz ve Yunanistan yardım almak zorunda kalmıştı. Bu arada İspanya’da konut fiyatları yılın ilk üç ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,6 ile 36 yılın en büyük düşüşünü yaşadı.

Moody’s sınıfta bıraktı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İspanya’nın kredi notunu A3’ten üç basamak düşürerek Baa3’e indirdi. Moody’s tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki bankalara yardım için yeni açıklanan planın ülkenin borç yükünü arttıracağı belirtildi. Açıklamada, daha fazla indirim için izlemenin devam edeği ve İspanya’nın notunun gelecek üç ay içinde yeniden indirilebileceği kaydedildi. Fitch ve Moody’s’in ardından Standard & Poor’s’un da İspanya’nın notunu indirmesi bekleniyor. Egan-Jones da dün İspanya’nın notunu B’den CCC+’ya çekti ve nisandan bu yana dördüncü kez indirime gitmiş oldu. Piyasaların dün merakla beklediği İtalya Hazinesi’nin ihalelerinde faiz aralık ayından bu yanaki en yüksek seviyeye yükseldi. İtalya dün üç ayrı ihale ile 4.5 milyar euro borçlanırken, üç yıl vadeli ihalede faiz yüzde 3,91’den 5,3’e çıktı. İtalya’nın 10 yıllık devlet tahvillerinin faizi de dün yüzde 6,3’ü geçti.

Atina Borsası coştu
İspanya’daki gelişmelere ve Yunanistan seçimlerine rağmen piyasalar tutunma çabasına devam etti. Özellikle 20 Haziran’daki ABD Merkez Bankası toplantısından piyasaları rahatlatacak bir gelişmenin fiyatlandırılmaya çalışıldığı belirtiliyor. Öte yandan Yunanistan’da banka hisseleri, pazar günü yapılacak seçimleri mali yardım yanlısı partilerin kazanacağını gösterdiği yönündeki söylentilerle yüzde 20’nin üzerinde yükseldi. Atina Borsası da gün içerisinde yüzde 10’un üstünde yükseldi.(radikal)

bigPara.com